Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 82 rezultate · 82 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 7 | 8.54% | |
| Utilizator experimentat | 75 | 91.46% |
TARGU MURES · Mureș · 2026 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 82 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 82 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 82 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 82 rezultate · 82 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 7 | 8.54% | |
| Utilizator experimentat | 75 | 91.46% |
C — Competențe într-o limbă străină · 82 rezultate · 68 niveluri raportate · Stări: 14 (Neraportat: 14)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 4 | 5.88% | |
| B1 | 5 | 7.35% | |
| B2 | 59 | 86.76% |
D — Competențe digitale · 82 rezultate · 82 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 33 | 40.24% | |
| Utilizator experimentat | 38 | 46.34% | |
| Utilizator nivel mediu | 11 | 13.41% |
E a) — Limba și literatura română · 82 rezultate · 82 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 3.66% | |
| 6,00–6,99 | 12 | 14.63% | |
| 7,00–7,99 | 24 | 29.27% | |
| 8,00–8,99 | 31 | 37.80% | |
| 9,00–9,99 | 12 | 14.63% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 28 rezultate · 28 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 7.14% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 3.57% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 7.14% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 10.71% | |
| 9,00–9,99 | 18 | 64.29% | |
| 10 | 2 | 7.14% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 54 rezultate · 54 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 3.70% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 5.56% | |
| 7,00–7,99 | 14 | 25.93% | |
| 8,00–8,99 | 19 | 35.19% | |
| 9,00–9,99 | 14 | 25.93% | |
| 10 | 2 | 3.70% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 37 rezultate · 37 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 2.70% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 2.70% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 13.51% | |
| 8,00–8,99 | 14 | 37.84% | |
| 9,00–9,99 | 15 | 40.54% | |
| 10 | 1 | 2.70% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 5 rezultate · 5 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 20.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 20.00% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 40.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 20.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 8 rezultate · 8 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 12.50% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 37.50% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 25.00% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 25.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 16 rezultate · 16 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 6.25% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 18.75% | |
| 8,00–8,99 | 10 | 62.50% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 12.50% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 4 rezultate · 4 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 75.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 25.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 9 rezultate · 9 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 11.11% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 22.22% | |
| 9,00–9,99 | 5 | 55.56% | |
| 10 | 1 | 11.11% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 3 rezultate · 3 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 66.67% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 1 | 33.33% |
A — Comunicare orală în limba română · 54 rezultate · 54 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 3 | 5.56% | |
| Utilizator experimentat | 51 | 94.44% |
C — Competențe într-o limbă străină · 54 rezultate · 46 niveluri raportate · Stări: 8 (Neraportat: 8)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 4 | 8.70% | |
| B1 | 4 | 8.70% | |
| B2 | 38 | 82.61% |
D — Competențe digitale · 54 rezultate · 54 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 24 | 44.44% | |
| Utilizator experimentat | 24 | 44.44% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 11.11% |
E a) — Limba și literatura română · 54 rezultate · 54 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 3.70% | |
| 6,00–6,99 | 9 | 16.67% | |
| 7,00–7,99 | 18 | 33.33% | |
| 8,00–8,99 | 19 | 35.19% | |
| 9,00–9,99 | 6 | 11.11% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 54 rezultate · 54 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 3.70% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 5.56% | |
| 7,00–7,99 | 14 | 25.93% | |
| 8,00–8,99 | 19 | 35.19% | |
| 9,00–9,99 | 14 | 25.93% | |
| 10 | 2 | 3.70% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 37 rezultate · 37 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 2.70% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 2.70% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 13.51% | |
| 8,00–8,99 | 14 | 37.84% | |
| 9,00–9,99 | 15 | 40.54% | |
| 10 | 1 | 2.70% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 5 rezultate · 5 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 20.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 20.00% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 40.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 20.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 8 rezultate · 8 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 12.50% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 37.50% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 25.00% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 25.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 4 rezultate · 4 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 75.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 25.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 28 rezultate · 28 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 4 | 14.29% | |
| Utilizator experimentat | 24 | 85.71% |
C — Competențe într-o limbă străină · 28 rezultate · 22 niveluri raportate · Stări: 6 (Neraportat: 6)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 1 | 4.55% | |
| B2 | 21 | 95.45% |
D — Competențe digitale · 28 rezultate · 28 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 9 | 32.14% | |
| Utilizator experimentat | 14 | 50.00% | |
| Utilizator nivel mediu | 5 | 17.86% |
E a) — Limba și literatura română · 28 rezultate · 28 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 3.57% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 10.71% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 21.43% | |
| 8,00–8,99 | 12 | 42.86% | |
| 9,00–9,99 | 6 | 21.43% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 28 rezultate · 28 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 7.14% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 3.57% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 7.14% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 10.71% | |
| 9,00–9,99 | 18 | 64.29% | |
| 10 | 2 | 7.14% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 16 rezultate · 16 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 6.25% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 18.75% | |
| 8,00–8,99 | 10 | 62.50% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 12.50% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 9 rezultate · 9 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 11.11% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 22.22% | |
| 9,00–9,99 | 5 | 55.56% | |
| 10 | 1 | 11.11% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 3 rezultate · 3 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 66.67% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 1 | 33.33% |