Rezultate Bacalaureat 2026

Statistici pe județe

Sesiunea 1 - promoția curentă

Filtrare: toate județele · fără filtrare după nume

Sortare: promovabilitate descrescător

← Toți anii




42 rezultate
Cluj · 2026 · S1

Cluj

62 unități de învățământ

90,64% promovabilitate
1/42poziție în selecție
3641/4017reușiți
6,00media min.
10,00media max.
1273 (34,96%)medii ≥ 9
4note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

13,24%6,00–6,99
20,13%7,00–7,99
31,67%8,00–8,99
34,85%9,00–9,99
0,11%10
Brașov · 2026 · S1

Brașov

43 unități de învățământ

87,40% promovabilitate
2/42poziție în selecție
2725/3118reușiți
6,00media min.
9,95media max.
766 (28,11%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,14%6,00–6,99
23,23%7,00–7,99
31,52%8,00–8,99
28,11%9,00–9,99
0,00%10
Brăila · 2026 · S1

Brăila

21 unități de învățământ

85,47% promovabilitate
3/42poziție în selecție
1271/1487reușiți
6,00media min.
9,90media max.
343 (26,99%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,31%6,00–6,99
24,23%7,00–7,99
31,47%8,00–8,99
26,99%9,00–9,99
0,00%10
Bihor · 2026 · S1

Bihor

49 unități de învățământ

85,23% promovabilitate
4/42poziție în selecție
2712/3182reușiți
6,00media min.
9,98media max.
726 (26,77%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,55%6,00–6,99
23,86%7,00–7,99
31,82%8,00–8,99
26,77%9,00–9,99
0,00%10
Alba · 2026 · S1

Alba

34 unități de învățământ

85,06% promovabilitate
5/42poziție în selecție
1628/1914reușiți
6,00media min.
9,96media max.
490 (30,10%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

15,11%6,00–6,99
21,01%7,00–7,99
33,78%8,00–8,99
30,10%9,00–9,99
0,00%10
București · 2026 · S1

București

122 unități de învățământ

84,78% promovabilitate
6/42poziție în selecție
13629/16076reușiți
6,00media min.
10,00media max.
4668 (34,25%)medii ≥ 9
19note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

13,90%6,00–6,99
21,20%7,00–7,99
30,65%8,00–8,99
34,11%9,00–9,99
0,14%10
Iași · 2026 · S1

Iași

48 unități de învățământ

84,48% promovabilitate
7/42poziție în selecție
4104/4858reușiți
6,00media min.
10,00media max.
1364 (33,24%)medii ≥ 9
3note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

15,16%6,00–6,99
21,76%7,00–7,99
29,85%8,00–8,99
33,16%9,00–9,99
0,07%10
Satu Mare · 2026 · S1

Satu Mare

25 unități de învățământ

84,35% promovabilitate
8/42poziție în selecție
1423/1687reușiți
6,00media min.
10,00media max.
285 (20,03%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,97%6,00–6,99
26,70%7,00–7,99
34,29%8,00–8,99
19,96%9,00–9,99
0,07%10
Sibiu · 2026 · S1

Sibiu

29 unități de învățământ

83,68% promovabilitate
9/42poziție în selecție
1877/2243reușiți
6,00media min.
10,00media max.
522 (27,81%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

14,01%6,00–6,99
23,07%7,00–7,99
35,11%8,00–8,99
27,76%9,00–9,99
0,05%10
Bacău · 2026 · S1

Bacău

35 unități de învățământ

83,31% promovabilitate
10/42poziție în selecție
2935/3523reușiți
6,00media min.
10,00media max.
923 (31,45%)medii ≥ 9
4note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,58%6,00–6,99
22,21%7,00–7,99
28,76%8,00–8,99
31,31%9,00–9,99
0,14%10
Galați · 2026 · S1

Galați

34 unități de învățământ

82,99% promovabilitate
11/42poziție în selecție
2434/2933reușiți
6,00media min.
10,00media max.
756 (31,06%)medii ≥ 9
3note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,82%6,00–6,99
21,94%7,00–7,99
28,18%8,00–8,99
30,94%9,00–9,99
0,12%10
Prahova · 2026 · S1

Prahova

42 unități de învățământ

81,21% promovabilitate
12/42poziție în selecție
3885/4784reușiți
6,00media min.
10,00media max.
1154 (29,70%)medii ≥ 9
5note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

16,81%6,00–6,99
23,35%7,00–7,99
30,14%8,00–8,99
29,58%9,00–9,99
0,13%10
Argeș · 2026 · S1

Argeș

41 unități de învățământ

81,20% promovabilitate
13/42poziție în selecție
3036/3739reușiți
6,00media min.
10,00media max.
846 (27,87%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

16,57%6,00–6,99
23,85%7,00–7,99
31,72%8,00–8,99
27,83%9,00–9,99
0,03%10
Covasna · 2026 · S1

Covasna

17 unități de învățământ

81,08% promovabilitate
14/42poziție în selecție
874/1078reușiți
6,00media min.
9,96media max.
162 (18,54%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,22%6,00–6,99
26,09%7,00–7,99
36,16%8,00–8,99
18,54%9,00–9,99
0,00%10
Mureș · 2026 · S1

Mureș

34 unități de învățământ

80,54% promovabilitate
15/42poziție în selecție
2281/2832reușiți
6,00media min.
10,00media max.
499 (21,88%)medii ≥ 9
2note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,85%6,00–6,99
27,09%7,00–7,99
32,18%8,00–8,99
21,79%9,00–9,99
0,09%10
Bistrița-Năsăud · 2026 · S1

Bistrița-Năsăud

26 unități de învățământ

79,34% promovabilitate
16/42poziție în selecție
1452/1830reușiți
6,00media min.
9,90media max.
416 (28,65%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,98%6,00–6,99
24,10%7,00–7,99
29,27%8,00–8,99
28,65%9,00–9,99
0,00%10
Buzău · 2026 · S1

Buzău

25 unități de învățământ

79,20% promovabilitate
17/42poziție în selecție
1885/2380reușiți
6,00media min.
10,00media max.
530 (28,12%)medii ≥ 9
2note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,29%6,00–6,99
24,88%7,00–7,99
29,71%8,00–8,99
28,01%9,00–9,99
0,11%10
Constanța · 2026 · S1

Constanța

61 unități de învățământ

79,08% promovabilitate
18/42poziție în selecție
3531/4465reușiți
6,00media min.
10,00media max.
965 (27,33%)medii ≥ 9
2note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,62%6,00–6,99
25,57%7,00–7,99
29,48%8,00–8,99
27,27%9,00–9,99
0,06%10
Neamț · 2026 · S1

Neamț

34 unități de învățământ

78,63% promovabilitate
19/42poziție în selecție
2226/2831reușiți
6,00media min.
10,00media max.
631 (28,35%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,24%6,00–6,99
22,73%7,00–7,99
30,68%8,00–8,99
28,30%9,00–9,99
0,04%10
Suceava · 2026 · S1

Suceava

42 unități de învățământ

78,62% promovabilitate
20/42poziție în selecție
3559/4527reușiți
6,00media min.
10,00media max.
1050 (29,50%)medii ≥ 9
4note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,17%6,00–6,99
24,02%7,00–7,99
29,31%8,00–8,99
29,39%9,00–9,99
0,11%10
Maramureș · 2026 · S1

Maramureș

35 unități de învățământ

78,30% promovabilitate
21/42poziție în selecție
2147/2742reușiți
6,00media min.
9,98media max.
474 (22,08%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,47%6,00–6,99
25,62%7,00–7,99
32,84%8,00–8,99
22,08%9,00–9,99
0,00%10
Botoșani · 2026 · S1

Botoșani

28 unități de învățământ

78,22% promovabilitate
22/42poziție în selecție
1799/2300reușiți
6,00media min.
9,93media max.
506 (28,13%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,68%6,00–6,99
20,73%7,00–7,99
33,46%8,00–8,99
28,13%9,00–9,99
0,00%10
Hunedoara · 2026 · S1

Hunedoara

33 unități de învățământ

78,11% promovabilitate
23/42poziție în selecție
1570/2010reușiți
6,00media min.
10,00media max.
365 (23,25%)medii ≥ 9
3note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,94%6,00–6,99
25,41%7,00–7,99
31,40%8,00–8,99
23,06%9,00–9,99
0,19%10
Timiș · 2026 · S1

Timiș

59 unități de învățământ

77,00% promovabilitate
24/42poziție în selecție
2987/3879reușiți
6,00media min.
10,00media max.
745 (24,94%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,69%6,00–6,99
24,41%7,00–7,99
30,97%8,00–8,99
24,91%9,00–9,99
0,03%10
Dolj · 2026 · S1

Dolj

43 unități de învățământ

76,74% promovabilitate
25/42poziție în selecție
2689/3504reușiți
6,00media min.
10,00media max.
884 (32,87%)medii ≥ 9
2note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

15,28%6,00–6,99
20,79%7,00–7,99
31,05%8,00–8,99
32,80%9,00–9,99
0,07%10
Harghita · 2026 · S1

Harghita

35 unități de învățământ

76,70% promovabilitate
26/42poziție în selecție
1567/2043reușiți
6,00media min.
9,97media max.
211 (13,47%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

21,25%6,00–6,99
30,44%7,00–7,99
34,84%8,00–8,99
13,47%9,00–9,99
0,00%10
Gorj · 2026 · S1

Gorj

33 unități de învățământ

76,65% promovabilitate
27/42poziție în selecție
1654/2158reușiți
6,00media min.
10,00media max.
401 (24,24%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,38%6,00–6,99
25,76%7,00–7,99
31,62%8,00–8,99
24,18%9,00–9,99
0,06%10
Vrancea · 2026 · S1

Vrancea

21 unități de învățământ

76,54% promovabilitate
28/42poziție în selecție
1478/1931reușiți
6,00media min.
10,00media max.
442 (29,91%)medii ≥ 9
2note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

16,10%6,00–6,99
22,73%7,00–7,99
31,26%8,00–8,99
29,77%9,00–9,99
0,14%10
Vâlcea · 2026 · S1

Vâlcea

24 unități de învățământ

75,48% promovabilitate
29/42poziție în selecție
1558/2064reușiți
6,00media min.
10,00media max.
444 (28,50%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,68%6,00–6,99
24,13%7,00–7,99
28,69%8,00–8,99
28,43%9,00–9,99
0,06%10
Sălaj · 2026 · S1

Sălaj

19 unități de învățământ

73,78% promovabilitate
30/42poziție în selecție
954/1293reușiți
6,00media min.
9,93media max.
265 (27,78%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,66%6,00–6,99
21,80%7,00–7,99
31,76%8,00–8,99
27,78%9,00–9,99
0,00%10
Vaslui · 2026 · S1

Vaslui

21 unități de învățământ

73,63% promovabilitate
31/42poziție în selecție
1717/2332reușiți
6,00media min.
9,96media max.
509 (29,64%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

20,44%6,00–6,99
22,54%7,00–7,99
27,37%8,00–8,99
29,64%9,00–9,99
0,00%10
Tulcea · 2026 · S1

Tulcea

17 unități de învățământ

73,18% promovabilitate
32/42poziție în selecție
816/1115reușiți
6,00media min.
9,86media max.
194 (23,77%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

21,45%6,00–6,99
25,25%7,00–7,99
29,53%8,00–8,99
23,77%9,00–9,99
0,00%10
Arad · 2026 · S1

Arad

36 unități de învățământ

71,97% promovabilitate
33/42poziție în selecție
1715/2383reușiți
6,00media min.
10,00media max.
395 (23,03%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

22,33%6,00–6,99
27,00%7,00–7,99
27,64%8,00–8,99
22,97%9,00–9,99
0,06%10
Dâmbovița · 2026 · S1

Dâmbovița

28 unități de învățământ

71,94% promovabilitate
34/42poziție în selecție
1854/2577reușiți
6,00media min.
10,00media max.
560 (30,20%)medii ≥ 9
4note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,53%6,00–6,99
22,71%7,00–7,99
27,56%8,00–8,99
29,99%9,00–9,99
0,22%10
Giurgiu · 2026 · S1

Giurgiu

12 unități de învățământ

71,39% promovabilitate
35/42poziție în selecție
564/790reușiți
6,00media min.
9,93media max.
62 (10,99%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

30,85%6,00–6,99
29,96%7,00–7,99
28,19%8,00–8,99
10,99%9,00–9,99
0,00%10
Olt · 2026 · S1

Olt

27 unități de învățământ

70,93% promovabilitate
36/42poziție în selecție
1425/2009reușiți
6,00media min.
10,00media max.
308 (21,61%)medii ≥ 9
2note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

21,61%6,00–6,99
26,74%7,00–7,99
30,04%8,00–8,99
21,47%9,00–9,99
0,14%10
Caraș-Severin · 2026 · S1

Caraș-Severin

25 unități de învățământ

70,77% promovabilitate
37/42poziție în selecție
804/1136reușiți
6,00media min.
9,88media max.
155 (19,28%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

22,14%6,00–6,99
29,73%7,00–7,99
28,86%8,00–8,99
19,28%9,00–9,99
0,00%10
Călărași · 2026 · S1

Călărași

13 unități de învățământ

68,93% promovabilitate
38/42poziție în selecție
712/1033reușiți
6,00media min.
9,85media max.
124 (17,42%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

23,74%6,00–6,99
30,62%7,00–7,99
28,23%8,00–8,99
17,42%9,00–9,99
0,00%10
Ialomița · 2026 · S1

Ialomița

14 unități de învățământ

67,68% promovabilitate
39/42poziție în selecție
938/1386reușiți
6,00media min.
9,98media max.
234 (24,95%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

21,43%6,00–6,99
23,77%7,00–7,99
29,85%8,00–8,99
24,95%9,00–9,99
0,00%10
Teleorman · 2026 · S1

Teleorman

18 unități de învățământ

66,80% promovabilitate
40/42poziție în selecție
976/1461reușiți
6,00media min.
9,95media max.
249 (25,51%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,47%6,00–6,99
26,95%7,00–7,99
28,07%8,00–8,99
25,51%9,00–9,99
0,00%10
Ilfov · 2026 · S1

Ilfov

21 unități de învățământ

64,04% promovabilitate
41/42poziție în selecție
675/1054reușiți
6,00media min.
9,91media max.
94 (13,93%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

31,11%6,00–6,99
30,52%7,00–7,99
24,44%8,00–8,99
13,93%9,00–9,99
0,00%10
Mehedinți · 2026 · S1

Mehedinți

19 unități de învățământ

64,01% promovabilitate
42/42poziție în selecție
795/1242reușiți
6,00media min.
9,96media max.
204 (25,66%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

21,38%6,00–6,99
25,41%7,00–7,99
27,55%8,00–8,99
25,66%9,00–9,99
0,00%10