Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 92 rezultate · 92 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 29 | 31.52% | |
| Utilizator experimentat | 57 | 61.96% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 6.52% |
BAIA MARE · Maramureș · 2026 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 92 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 92 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 92 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 92 rezultate · 92 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 29 | 31.52% | |
| Utilizator experimentat | 57 | 61.96% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 6.52% |
C — Competențe într-o limbă străină · 89 rezultate · 87 niveluri raportate · Stări: 2 (NEPREZENTAT: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 9 | 10.34% | |
| A2 | 25 | 28.74% | |
| B1 | 19 | 21.84% | |
| B2 | 34 | 39.08% |
C — Competențe într-o limbă străină · 3 rezultate · 2 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 2 | 100.00% |
D — Competențe digitale · 92 rezultate · 92 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 4 | 4.35% | |
| Utilizator experimentat | 7 | 7.61% | |
| Utilizator incepator | 60 | 65.22% | |
| Utilizator nivel mediu | 21 | 22.83% |
E a) — Limba și literatura română · 92 rezultate · 91 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 1.10% | |
| 4,00–4,99 | 13 | 14.29% | |
| 5,00–5,99 | 33 | 36.26% | |
| 6,00–6,99 | 21 | 23.08% | |
| 7,00–7,99 | 13 | 14.29% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 8.79% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 2.20% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 76 rezultate · 75 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 1.33% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 2.67% | |
| 4,00–4,99 | 7 | 9.33% | |
| 5,00–5,99 | 23 | 30.67% | |
| 6,00–6,99 | 9 | 12.00% | |
| 7,00–7,99 | 13 | 17.33% | |
| 8,00–8,99 | 15 | 20.00% | |
| 9,00–9,99 | 4 | 5.33% | |
| 10 | 1 | 1.33% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 16 rezultate · 16 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 6.25% | |
| 3,00–3,99 | 4 | 25.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 12.50% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 12.50% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 18.75% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 18.75% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 6.25% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 16 rezultate · 16 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 6.25% | |
| 2,00–2,99 | 7 | 43.75% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 6.25% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 12.50% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 18.75% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 12.50% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 29 rezultate · 29 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.45% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 3.45% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 6.90% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 17.24% | |
| 7,00–7,99 | 12 | 41.38% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 13.79% | |
| 9,00–9,99 | 4 | 13.79% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 46 rezultate · 43 note raportate · Stări: 3 (Fără notă validă: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 2.33% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 2.33% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 6.98% | |
| 5,00–5,99 | 13 | 30.23% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 9.30% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 13.95% | |
| 8,00–8,99 | 13 | 30.23% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 4.65% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 100.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 76 rezultate · 76 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 24 | 31.58% | |
| Utilizator experimentat | 46 | 60.53% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 7.89% |
C — Competențe într-o limbă străină · 73 rezultate · 73 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 5 | 6.85% | |
| A2 | 21 | 28.77% | |
| B1 | 18 | 24.66% | |
| B2 | 29 | 39.73% |
C — Competențe într-o limbă străină · 3 rezultate · 2 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 2 | 100.00% |
D — Competențe digitale · 76 rezultate · 76 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 3 | 3.95% | |
| Utilizator experimentat | 6 | 7.89% | |
| Utilizator incepator | 51 | 67.11% | |
| Utilizator nivel mediu | 16 | 21.05% |
E a) — Limba și literatura română · 76 rezultate · 75 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 11 | 14.67% | |
| 5,00–5,99 | 25 | 33.33% | |
| 6,00–6,99 | 18 | 24.00% | |
| 7,00–7,99 | 11 | 14.67% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 10.67% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 2.67% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 76 rezultate · 75 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 1.33% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 2.67% | |
| 4,00–4,99 | 7 | 9.33% | |
| 5,00–5,99 | 23 | 30.67% | |
| 6,00–6,99 | 9 | 12.00% | |
| 7,00–7,99 | 13 | 17.33% | |
| 8,00–8,99 | 15 | 20.00% | |
| 9,00–9,99 | 4 | 5.33% | |
| 10 | 1 | 1.33% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 29 rezultate · 29 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.45% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 3.45% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 6.90% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 17.24% | |
| 7,00–7,99 | 12 | 41.38% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 13.79% | |
| 9,00–9,99 | 4 | 13.79% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 46 rezultate · 43 note raportate · Stări: 3 (Fără notă validă: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 2.33% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 2.33% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 6.98% | |
| 5,00–5,99 | 13 | 30.23% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 9.30% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 13.95% | |
| 8,00–8,99 | 13 | 30.23% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 4.65% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 100.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator experimentat | 1 | 100.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 0 niveluri raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|
D — Competențe digitale · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator incepator | 1 | 100.00% |
E a) — Limba și literatura română · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 100.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 100.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 100.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 15 rezultate · 15 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 5 | 33.33% | |
| Utilizator experimentat | 10 | 66.67% |
C — Competențe într-o limbă străină · 15 rezultate · 14 niveluri raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 4 | 28.57% | |
| A2 | 4 | 28.57% | |
| B1 | 1 | 7.14% | |
| B2 | 5 | 35.71% |
D — Competențe digitale · 15 rezultate · 15 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 1 | 6.67% | |
| Utilizator experimentat | 1 | 6.67% | |
| Utilizator incepator | 8 | 53.33% | |
| Utilizator nivel mediu | 5 | 33.33% |
E a) — Limba și literatura română · 15 rezultate · 15 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 6.67% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 13.33% | |
| 5,00–5,99 | 7 | 46.67% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 13.33% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 15 rezultate · 15 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 6.67% | |
| 3,00–3,99 | 4 | 26.67% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 13.33% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 6.67% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 20.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 6.67% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 15 rezultate · 15 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 6.67% | |
| 2,00–2,99 | 7 | 46.67% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 13.33% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 20.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 13.33% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |