Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 83 rezultate · 83 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 33 | 39.76% | |
| Utilizator experimentat | 38 | 45.78% | |
| Utilizator nivel mediu | 12 | 14.46% |
IASI · Iași · 2026 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 83 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 83 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 83 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 83 rezultate · 83 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 33 | 39.76% | |
| Utilizator experimentat | 38 | 45.78% | |
| Utilizator nivel mediu | 12 | 14.46% |
C — Competențe într-o limbă străină · 83 rezultate · 79 niveluri raportate · Stări: 4 (Neraportat: 4)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 4 | 5.06% | |
| A2 | 27 | 34.18% | |
| B1 | 18 | 22.78% | |
| B2 | 30 | 37.97% |
D — Competențe digitale · 83 rezultate · 83 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 4 | 4.82% | |
| Utilizator experimentat | 1 | 1.20% | |
| Utilizator incepator | 47 | 56.63% | |
| Utilizator nivel mediu | 31 | 37.35% |
E a) — Limba și literatura română · 83 rezultate · 83 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 3.61% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 6.02% | |
| 5,00–5,99 | 26 | 31.33% | |
| 6,00–6,99 | 28 | 33.73% | |
| 7,00–7,99 | 13 | 15.66% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 7.23% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 2.41% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 83 rezultate · 83 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 1.20% | |
| 5,00–5,99 | 13 | 15.66% | |
| 6,00–6,99 | 29 | 34.94% | |
| 7,00–7,99 | 18 | 21.69% | |
| 8,00–8,99 | 17 | 20.48% | |
| 9,00–9,99 | 5 | 6.02% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 61 rezultate · 61 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 3.28% | |
| 5,00–5,99 | 8 | 13.11% | |
| 6,00–6,99 | 15 | 24.59% | |
| 7,00–7,99 | 20 | 32.79% | |
| 8,00–8,99 | 14 | 22.95% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 3.28% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 22 rezultate · 22 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 9.09% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 9.09% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 27.27% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 27.27% | |
| 9,00–9,99 | 6 | 27.27% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 83 rezultate · 83 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 33 | 39.76% | |
| Utilizator experimentat | 38 | 45.78% | |
| Utilizator nivel mediu | 12 | 14.46% |
C — Competențe într-o limbă străină · 83 rezultate · 79 niveluri raportate · Stări: 4 (Neraportat: 4)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 4 | 5.06% | |
| A2 | 27 | 34.18% | |
| B1 | 18 | 22.78% | |
| B2 | 30 | 37.97% |
D — Competențe digitale · 83 rezultate · 83 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 4 | 4.82% | |
| Utilizator experimentat | 1 | 1.20% | |
| Utilizator incepator | 47 | 56.63% | |
| Utilizator nivel mediu | 31 | 37.35% |
E a) — Limba și literatura română · 83 rezultate · 83 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 3.61% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 6.02% | |
| 5,00–5,99 | 26 | 31.33% | |
| 6,00–6,99 | 28 | 33.73% | |
| 7,00–7,99 | 13 | 15.66% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 7.23% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 2.41% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 83 rezultate · 83 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 1.20% | |
| 5,00–5,99 | 13 | 15.66% | |
| 6,00–6,99 | 29 | 34.94% | |
| 7,00–7,99 | 18 | 21.69% | |
| 8,00–8,99 | 17 | 20.48% | |
| 9,00–9,99 | 5 | 6.02% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 61 rezultate · 61 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 3.28% | |
| 5,00–5,99 | 8 | 13.11% | |
| 6,00–6,99 | 15 | 24.59% | |
| 7,00–7,99 | 20 | 32.79% | |
| 8,00–8,99 | 14 | 22.95% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 3.28% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 22 rezultate · 22 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 9.09% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 9.09% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 27.27% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 27.27% | |
| 9,00–9,99 | 6 | 27.27% | |
| 10 | 0 | 0.00% |