Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 71 rezultate · 71 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 47 | 66.20% | |
| Utilizator experimentat | 9 | 12.68% | |
| Utilizator nivel mediu | 15 | 21.13% |
IASI · Iași · 2026 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 71 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 71 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 71 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 71 rezultate · 71 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 47 | 66.20% | |
| Utilizator experimentat | 9 | 12.68% | |
| Utilizator nivel mediu | 15 | 21.13% |
C — Competențe într-o limbă străină · 61 rezultate · 61 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 14 | 22.95% | |
| A2 | 17 | 27.87% | |
| B1 | 14 | 22.95% | |
| B2 | 16 | 26.23% |
C — Competențe într-o limbă străină · 10 rezultate · 10 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 7 | 70.00% | |
| B1 | 3 | 30.00% |
D — Competențe digitale · 71 rezultate · 71 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 9 | 12.68% | |
| Utilizator experimentat | 4 | 5.63% | |
| Utilizator incepator | 20 | 28.17% | |
| Utilizator nivel mediu | 38 | 53.52% |
E a) — Limba și literatura română · 71 rezultate · 71 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 1.41% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 2.82% | |
| 4,00–4,99 | 9 | 12.68% | |
| 5,00–5,99 | 33 | 46.48% | |
| 6,00–6,99 | 16 | 22.54% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 7.04% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 5.63% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 1.41% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 71 rezultate · 71 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 2.82% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 2.82% | |
| 3,00–3,99 | 10 | 14.08% | |
| 4,00–4,99 | 8 | 11.27% | |
| 5,00–5,99 | 10 | 14.08% | |
| 6,00–6,99 | 13 | 18.31% | |
| 7,00–7,99 | 16 | 22.54% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 11.27% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 2.82% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 70 rezultate · 70 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 1.43% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 1.43% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 7.14% | |
| 5,00–5,99 | 7 | 10.00% | |
| 6,00–6,99 | 12 | 17.14% | |
| 7,00–7,99 | 13 | 18.57% | |
| 8,00–8,99 | 22 | 31.43% | |
| 9,00–9,99 | 9 | 12.86% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 100.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 27 rezultate · 27 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 18 | 66.67% | |
| Utilizator experimentat | 4 | 14.81% | |
| Utilizator nivel mediu | 5 | 18.52% |
C — Competențe într-o limbă străină · 26 rezultate · 26 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 10 | 38.46% | |
| A2 | 5 | 19.23% | |
| B1 | 8 | 30.77% | |
| B2 | 3 | 11.54% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 1 | 100.00% |
D — Competențe digitale · 27 rezultate · 27 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 2 | 7.41% | |
| Utilizator experimentat | 1 | 3.70% | |
| Utilizator incepator | 9 | 33.33% | |
| Utilizator nivel mediu | 15 | 55.56% |
E a) — Limba și literatura română · 27 rezultate · 27 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.70% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 11.11% | |
| 5,00–5,99 | 15 | 55.56% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 14.81% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 11.11% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 3.70% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 27 rezultate · 27 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 3.70% | |
| 3,00–3,99 | 7 | 25.93% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 14.81% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 11.11% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 7.41% | |
| 7,00–7,99 | 7 | 25.93% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 7.41% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 3.70% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 27 rezultate · 27 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 7.41% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 11.11% | |
| 6,00–6,99 | 8 | 29.63% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 18.52% | |
| 8,00–8,99 | 7 | 25.93% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 7.41% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 26 rezultate · 26 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 21 | 80.77% | |
| Utilizator experimentat | 3 | 11.54% | |
| Utilizator nivel mediu | 2 | 7.69% |
C — Competențe într-o limbă străină · 21 rezultate · 21 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 9.52% | |
| A2 | 5 | 23.81% | |
| B1 | 5 | 23.81% | |
| B2 | 9 | 42.86% |
C — Competențe într-o limbă străină · 5 rezultate · 5 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 4 | 80.00% | |
| B1 | 1 | 20.00% |
D — Competențe digitale · 26 rezultate · 26 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 3 | 11.54% | |
| Utilizator experimentat | 3 | 11.54% | |
| Utilizator incepator | 5 | 19.23% | |
| Utilizator nivel mediu | 15 | 57.69% |
E a) — Limba și literatura română · 26 rezultate · 26 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 3.85% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 15.38% | |
| 5,00–5,99 | 11 | 42.31% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 23.08% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 7.69% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 7.69% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 26 rezultate · 26 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 3.85% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 3.85% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 7.69% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 7.69% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 19.23% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 23.08% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 23.08% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 7.69% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 3.85% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 26 rezultate · 26 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 3.85% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.85% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 7.69% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 3.85% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 7.69% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 23.08% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 30.77% | |
| 9,00–9,99 | 5 | 19.23% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 18 rezultate · 18 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 8 | 44.44% | |
| Utilizator experimentat | 2 | 11.11% | |
| Utilizator nivel mediu | 8 | 44.44% |
C — Competențe într-o limbă străină · 14 rezultate · 14 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 14.29% | |
| A2 | 7 | 50.00% | |
| B1 | 1 | 7.14% | |
| B2 | 4 | 28.57% |
C — Competențe într-o limbă străină · 4 rezultate · 4 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 3 | 75.00% | |
| B1 | 1 | 25.00% |
D — Competențe digitale · 18 rezultate · 18 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 4 | 22.22% | |
| Utilizator incepator | 6 | 33.33% | |
| Utilizator nivel mediu | 8 | 44.44% |
E a) — Limba și literatura română · 18 rezultate · 18 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 5.56% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 11.11% | |
| 5,00–5,99 | 7 | 38.89% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 33.33% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 11.11% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 18 rezultate · 18 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 5.56% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 5.56% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 11.11% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 11.11% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 27.78% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 16.67% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 22.22% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 17 rezultate · 17 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 5.88% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 17.65% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 11.76% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 11.76% | |
| 8,00–8,99 | 7 | 41.18% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 11.76% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 100.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |