Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 40 rezultate · 40 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 19 | 47.50% | |
| Utilizator experimentat | 16 | 40.00% | |
| Utilizator nivel mediu | 5 | 12.50% |
MATASARI · Gorj · 2026 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 40 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 40 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 40 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 40 rezultate · 40 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 19 | 47.50% | |
| Utilizator experimentat | 16 | 40.00% | |
| Utilizator nivel mediu | 5 | 12.50% |
C — Competențe într-o limbă străină · 17 rezultate · 16 niveluri raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 1 | 6.25% | |
| B1 | 7 | 43.75% | |
| B2 | 8 | 50.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 23 rezultate · 23 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 8.70% | |
| A2 | 9 | 39.13% | |
| B1 | 11 | 47.83% | |
| B2 | 1 | 4.35% |
D — Competențe digitale · 40 rezultate · 39 niveluri raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 1 | 2.56% | |
| Utilizator incepator | 14 | 35.90% | |
| Utilizator nivel mediu | 24 | 61.54% |
E a) — Limba și literatura română · 40 rezultate · 38 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 2.63% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 5.26% | |
| 3,00–3,99 | 4 | 10.53% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 7.89% | |
| 5,00–5,99 | 11 | 28.95% | |
| 6,00–6,99 | 7 | 18.42% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 15.79% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 5.26% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 5.26% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 23 rezultate · 23 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 8.70% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 21.74% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 26.09% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 13.04% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 26.09% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.35% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 17 rezultate · 15 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 5 | 33.33% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 6.67% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 20.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 6.67% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 13.33% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 6.67% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 6.67% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 6.67% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 100.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 39 rezultate · 37 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 5.41% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 2.70% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 2.70% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 13.51% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 10.81% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 10.81% | |
| 7,00–7,99 | 11 | 29.73% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 16.22% | |
| 9,00–9,99 | 3 | 8.11% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 23 rezultate · 23 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 10 | 43.48% | |
| Utilizator experimentat | 13 | 56.52% |
C — Competențe într-o limbă străină · 11 rezultate · 11 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 1 | 9.09% | |
| B1 | 4 | 36.36% | |
| B2 | 6 | 54.55% |
C — Competențe într-o limbă străină · 12 rezultate · 12 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 2 | 16.67% | |
| B1 | 10 | 83.33% |
D — Competențe digitale · 23 rezultate · 23 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 1 | 4.35% | |
| Utilizator incepator | 7 | 30.43% | |
| Utilizator nivel mediu | 15 | 65.22% |
E a) — Limba și literatura română · 23 rezultate · 23 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 10 | 43.48% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 21.74% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 26.09% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 4.35% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.35% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 23 rezultate · 23 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 8.70% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 21.74% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 26.09% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 13.04% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 26.09% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.35% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 23 rezultate · 23 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 4.35% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 8.70% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 8.70% | |
| 7,00–7,99 | 11 | 47.83% | |
| 8,00–8,99 | 5 | 21.74% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 8.70% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 16 rezultate · 16 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 9 | 56.25% | |
| Utilizator experimentat | 3 | 18.75% | |
| Utilizator nivel mediu | 4 | 25.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 5 rezultate · 4 niveluri raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 3 | 75.00% | |
| B2 | 1 | 25.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 11 rezultate · 11 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 18.18% | |
| A2 | 7 | 63.64% | |
| B1 | 1 | 9.09% | |
| B2 | 1 | 9.09% |
D — Competențe digitale · 16 rezultate · 15 niveluri raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator incepator | 7 | 46.67% | |
| Utilizator nivel mediu | 8 | 53.33% |
E a) — Limba și literatura română · 16 rezultate · 14 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 7.14% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 7.14% | |
| 3,00–3,99 | 4 | 28.57% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 21.43% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 7.14% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 14.29% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 7.14% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 7.14% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 16 rezultate · 14 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 4 | 28.57% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 7.14% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 21.43% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 7.14% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 14.29% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 7.14% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 7.14% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 7.14% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 16 rezultate · 14 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 14.29% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 7.14% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 7.14% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 28.57% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 14.29% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 14.29% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 7.14% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 7.14% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator nivel mediu | 1 | 100.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B2 | 1 | 100.00% |
D — Competențe digitale · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator nivel mediu | 1 | 100.00% |
E a) — Limba și literatura română · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 100.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 100.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 100.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |