Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 102 rezultate · 102 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 33 | 32.35% | |
| Utilizator experimentat | 67 | 65.69% | |
| Utilizator nivel mediu | 2 | 1.96% |
CONSTANTA · Constanța · 2026 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 102 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 102 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 102 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 102 rezultate · 102 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 33 | 32.35% | |
| Utilizator experimentat | 67 | 65.69% | |
| Utilizator nivel mediu | 2 | 1.96% |
C — Competențe într-o limbă străină · 101 rezultate · 88 niveluri raportate · Stări: 13 (NEPREZENTAT: 2, Neraportat: 11)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 14 | 15.91% | |
| B1 | 24 | 27.27% | |
| B2 | 50 | 56.82% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 0 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|
D — Competențe digitale · 102 rezultate · 96 niveluri raportate · Stări: 6 (Neraportat: 6)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 9 | 9.38% | |
| Utilizator experimentat | 2 | 2.08% | |
| Utilizator incepator | 42 | 43.75% | |
| Utilizator nivel mediu | 43 | 44.79% |
E a) — Limba și literatura română · 102 rezultate · 102 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 0.98% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 1.96% | |
| 3,00–3,99 | 5 | 4.90% | |
| 4,00–4,99 | 6 | 5.88% | |
| 5,00–5,99 | 42 | 41.18% | |
| 6,00–6,99 | 20 | 19.61% | |
| 7,00–7,99 | 18 | 17.65% | |
| 8,00–8,99 | 7 | 6.86% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 0.98% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 102 rezultate · 99 note raportate · Stări: 3 (Fără notă validă: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 2.02% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 3.03% | |
| 3,00–3,99 | 7 | 7.07% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 5.05% | |
| 5,00–5,99 | 14 | 14.14% | |
| 6,00–6,99 | 21 | 21.21% | |
| 7,00–7,99 | 29 | 29.29% | |
| 8,00–8,99 | 16 | 16.16% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 1.01% | |
| 10 | 1 | 1.01% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 63 rezultate · 63 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 6 | 9.52% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 4.76% | |
| 3,00–3,99 | 8 | 12.70% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 7.94% | |
| 5,00–5,99 | 9 | 14.29% | |
| 6,00–6,99 | 13 | 20.63% | |
| 7,00–7,99 | 10 | 15.87% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 9.52% | |
| 9,00–9,99 | 3 | 4.76% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 39 rezultate · 38 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 5.26% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 7.89% | |
| 3,00–3,99 | 5 | 13.16% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 13.16% | |
| 5,00–5,99 | 10 | 26.32% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 7.89% | |
| 7,00–7,99 | 7 | 18.42% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 2.63% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 5.26% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 40 rezultate · 40 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 14 | 35.00% | |
| Utilizator experimentat | 25 | 62.50% | |
| Utilizator nivel mediu | 1 | 2.50% |
C — Competențe într-o limbă străină · 40 rezultate · 39 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 6 | 15.38% | |
| B1 | 8 | 20.51% | |
| B2 | 25 | 64.10% |
D — Competențe digitale · 40 rezultate · 39 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 2 | 5.13% | |
| Utilizator incepator | 16 | 41.03% | |
| Utilizator nivel mediu | 21 | 53.85% |
E a) — Limba și literatura română · 40 rezultate · 40 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 5.00% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 7.50% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 12.50% | |
| 5,00–5,99 | 12 | 30.00% | |
| 6,00–6,99 | 11 | 27.50% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 7.50% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 10.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 40 rezultate · 38 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 2.63% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 5.26% | |
| 3,00–3,99 | 4 | 10.53% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 7.89% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 15.79% | |
| 6,00–6,99 | 8 | 21.05% | |
| 7,00–7,99 | 12 | 31.58% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 2.63% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 2.63% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 28 rezultate · 28 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 3 | 10.71% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 10.71% | |
| 3,00–3,99 | 6 | 21.43% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 7.14% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 14.29% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 17.86% | |
| 7,00–7,99 | 4 | 14.29% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 3.57% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 12 rezultate · 11 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 9.09% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 9.09% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 18.18% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 18.18% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 45.45% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 42 rezultate · 42 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 12 | 28.57% | |
| Utilizator experimentat | 29 | 69.05% | |
| Utilizator nivel mediu | 1 | 2.38% |
C — Competențe într-o limbă străină · 42 rezultate · 30 niveluri raportate · Stări: 12 (NEPREZENTAT: 2, Neraportat: 10)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 6 | 20.00% | |
| B1 | 9 | 30.00% | |
| B2 | 15 | 50.00% |
D — Competențe digitale · 42 rezultate · 39 niveluri raportate · Stări: 3 (Neraportat: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 7 | 17.95% | |
| Utilizator experimentat | 1 | 2.56% | |
| Utilizator incepator | 15 | 38.46% | |
| Utilizator nivel mediu | 16 | 41.03% |
E a) — Limba și literatura română · 42 rezultate · 42 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 2.38% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 2.38% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 2.38% | |
| 5,00–5,99 | 22 | 52.38% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 14.29% | |
| 7,00–7,99 | 9 | 21.43% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 4.76% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 42 rezultate · 41 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 7.32% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 4.88% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 12.20% | |
| 6,00–6,99 | 12 | 29.27% | |
| 7,00–7,99 | 11 | 26.83% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 19.51% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 21 rezultate · 21 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 9.52% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 4.76% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 4.76% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 14.29% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 28.57% | |
| 7,00–7,99 | 4 | 19.05% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 14.29% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.76% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 21 rezultate · 21 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 4.76% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 9.52% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 14.29% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 14.29% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 19.05% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 9.52% | |
| 7,00–7,99 | 4 | 19.05% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 4.76% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.76% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 20 rezultate · 20 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 7 | 35.00% | |
| Utilizator experimentat | 13 | 65.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 19 rezultate · 19 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 2 | 10.53% | |
| B1 | 7 | 36.84% | |
| B2 | 10 | 52.63% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 0 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|
D — Competențe digitale · 20 rezultate · 18 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator experimentat | 1 | 5.56% | |
| Utilizator incepator | 11 | 61.11% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 33.33% |
E a) — Limba și literatura română · 20 rezultate · 20 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 5.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 8 | 40.00% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 15.00% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 30.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 5.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 5.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 20 rezultate · 20 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 5.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 5.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 15.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 5.00% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 30.00% | |
| 8,00–8,99 | 7 | 35.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 1 | 5.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 14 rezultate · 14 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 7.14% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 7.14% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 14.29% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 14.29% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 14.29% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 14.29% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 14.29% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 14.29% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 6 rezultate · 6 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 16.67% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 16.67% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 50.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 16.67% | |
| 10 | 0 | 0.00% |