Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 78 rezultate · 78 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 12 | 15.38% | |
| Utilizator experimentat | 62 | 79.49% | |
| Utilizator nivel mediu | 4 | 5.13% |
CONSTANTA · Constanța · 2026 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 78 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 78 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 78 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 78 rezultate · 78 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 12 | 15.38% | |
| Utilizator experimentat | 62 | 79.49% | |
| Utilizator nivel mediu | 4 | 5.13% |
C — Competențe într-o limbă străină · 78 rezultate · 72 niveluri raportate · Stări: 6 (Neraportat: 6)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 2.78% | |
| A2 | 14 | 19.44% | |
| B1 | 14 | 19.44% | |
| B2 | 42 | 58.33% |
D — Competențe digitale · 78 rezultate · 63 niveluri raportate · Stări: 15 (Neraportat: 15)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 25 | 39.68% | |
| Utilizator experimentat | 12 | 19.05% | |
| Utilizator incepator | 8 | 12.70% | |
| Utilizator nivel mediu | 18 | 28.57% |
E a) — Limba și literatura română · 78 rezultate · 78 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 1.28% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 6.41% | |
| 5,00–5,99 | 26 | 33.33% | |
| 6,00–6,99 | 23 | 29.49% | |
| 7,00–7,99 | 13 | 16.67% | |
| 8,00–8,99 | 9 | 11.54% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 1.28% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 78 rezultate · 77 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 2.60% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 5.19% | |
| 5,00–5,99 | 16 | 20.78% | |
| 6,00–6,99 | 15 | 19.48% | |
| 7,00–7,99 | 22 | 28.57% | |
| 8,00–8,99 | 14 | 18.18% | |
| 9,00–9,99 | 4 | 5.19% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 64 rezultate · 64 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 1.56% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 4.69% | |
| 3,00–3,99 | 5 | 7.81% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 7.81% | |
| 5,00–5,99 | 18 | 28.12% | |
| 6,00–6,99 | 12 | 18.75% | |
| 7,00–7,99 | 12 | 18.75% | |
| 8,00–8,99 | 7 | 10.94% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 1.56% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 7 rezultate · 7 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 28.57% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 42.86% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 14.29% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 14.29% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 7 rezultate · 7 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 14.29% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 28.57% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 14.29% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 14.29% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 14.29% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 14.29% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 22 rezultate · 22 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 6 | 27.27% | |
| Utilizator experimentat | 16 | 72.73% |
C — Competențe într-o limbă străină · 22 rezultate · 19 niveluri raportate · Stări: 3 (Neraportat: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 4 | 21.05% | |
| B1 | 4 | 21.05% | |
| B2 | 11 | 57.89% |
D — Competențe digitale · 22 rezultate · 18 niveluri raportate · Stări: 4 (Neraportat: 4)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 6 | 33.33% | |
| Utilizator experimentat | 4 | 22.22% | |
| Utilizator incepator | 2 | 11.11% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 33.33% |
E a) — Limba și literatura română · 22 rezultate · 22 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 4.55% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 27.27% | |
| 6,00–6,99 | 8 | 36.36% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 22.73% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 9.09% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 22 rezultate · 21 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 14.29% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 23.81% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 28.57% | |
| 8,00–8,99 | 7 | 33.33% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 19 rezultate · 19 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 5.26% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 5.26% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 10.53% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 21.05% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 15.79% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 15.79% | |
| 8,00–8,99 | 5 | 26.32% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 100.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 50.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 50.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 17 rezultate · 17 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 4 | 23.53% | |
| Utilizator experimentat | 9 | 52.94% | |
| Utilizator nivel mediu | 4 | 23.53% |
C — Competențe într-o limbă străină · 17 rezultate · 16 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 12.50% | |
| A2 | 3 | 18.75% | |
| B1 | 4 | 25.00% | |
| B2 | 7 | 43.75% |
D — Competențe digitale · 17 rezultate · 16 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 8 | 50.00% | |
| Utilizator incepator | 2 | 12.50% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 37.50% |
E a) — Limba și literatura română · 17 rezultate · 17 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 11.76% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 35.29% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 35.29% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 11.76% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 5.88% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 17 rezultate · 17 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 11.76% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 17.65% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 35.29% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 11.76% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 17.65% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 5.88% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 15 rezultate · 15 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 6.67% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 13.33% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 13.33% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 33.33% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 13.33% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 50.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 50.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 21 rezultate · 21 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 1 | 4.76% | |
| Utilizator experimentat | 20 | 95.24% |
C — Competențe într-o limbă străină · 21 rezultate · 21 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 4 | 19.05% | |
| B1 | 3 | 14.29% | |
| B2 | 14 | 66.67% |
D — Competențe digitale · 21 rezultate · 19 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 8 | 42.11% | |
| Utilizator experimentat | 4 | 21.05% | |
| Utilizator incepator | 2 | 10.53% | |
| Utilizator nivel mediu | 5 | 26.32% |
E a) — Limba și literatura română · 21 rezultate · 21 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 4.76% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 9.52% | |
| 6,00–6,99 | 7 | 33.33% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 23.81% | |
| 8,00–8,99 | 5 | 23.81% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.76% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 21 rezultate · 21 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 14.29% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 14.29% | |
| 7,00–7,99 | 7 | 33.33% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 19.05% | |
| 9,00–9,99 | 4 | 19.05% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 14 rezultate · 14 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 35.71% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 28.57% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 21.43% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 7.14% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 7.14% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 6 rezultate · 6 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 33.33% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 33.33% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 16.67% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 16.67% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 100.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 18 rezultate · 18 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 1 | 5.56% | |
| Utilizator experimentat | 17 | 94.44% |
C — Competențe într-o limbă străină · 18 rezultate · 16 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 3 | 18.75% | |
| B1 | 3 | 18.75% | |
| B2 | 10 | 62.50% |
D — Competențe digitale · 18 rezultate · 10 niveluri raportate · Stări: 8 (Neraportat: 8)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 3 | 30.00% | |
| Utilizator experimentat | 4 | 40.00% | |
| Utilizator incepator | 2 | 20.00% | |
| Utilizator nivel mediu | 1 | 10.00% |
E a) — Limba și literatura română · 18 rezultate · 18 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 11.11% | |
| 5,00–5,99 | 12 | 66.67% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 11.11% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 5.56% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 5.56% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 18 rezultate · 18 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 5.56% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 22.22% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 27.78% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 33.33% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 11.11% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 16 rezultate · 16 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 12.50% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 18.75% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 25.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 12.50% | |
| 7,00–7,99 | 4 | 25.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 6.25% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 100.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |