Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 98 rezultate · 98 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 42 | 42.86% | |
| Utilizator experimentat | 26 | 26.53% | |
| Utilizator nivel mediu | 30 | 30.61% |
BUCURESTI SECTORUL 3 · București · 2026 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 98 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 98 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 98 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 98 rezultate · 98 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 42 | 42.86% | |
| Utilizator experimentat | 26 | 26.53% | |
| Utilizator nivel mediu | 30 | 30.61% |
C — Competențe într-o limbă străină · 98 rezultate · 74 niveluri raportate · Stări: 24 (Neraportat: 24)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 2.70% | |
| A2 | 8 | 10.81% | |
| B1 | 18 | 24.32% | |
| B2 | 46 | 62.16% |
D — Competențe digitale · 98 rezultate · 94 niveluri raportate · Stări: 4 (Neraportat: 4)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 17 | 18.09% | |
| Utilizator experimentat | 3 | 3.19% | |
| Utilizator incepator | 43 | 45.74% | |
| Utilizator nivel mediu | 31 | 32.98% |
E a) — Limba și literatura română · 98 rezultate · 96 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 4 | 4.17% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 1.04% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 3.12% | |
| 5,00–5,99 | 33 | 34.38% | |
| 6,00–6,99 | 22 | 22.92% | |
| 7,00–7,99 | 9 | 9.38% | |
| 8,00–8,99 | 16 | 16.67% | |
| 9,00–9,99 | 8 | 8.33% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 98 rezultate · 96 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 2.08% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 3.12% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 3.12% | |
| 5,00–5,99 | 12 | 12.50% | |
| 6,00–6,99 | 9 | 9.38% | |
| 7,00–7,99 | 22 | 22.92% | |
| 8,00–8,99 | 17 | 17.71% | |
| 9,00–9,99 | 26 | 27.08% | |
| 10 | 2 | 2.08% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 50.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 50.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 50.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 50.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 28 rezultate · 28 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 7.14% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 7.14% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 21.43% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 17.86% | |
| 8,00–8,99 | 9 | 32.14% | |
| 9,00–9,99 | 4 | 14.29% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 18 rezultate · 18 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 5.56% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 5.56% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 16.67% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 11.11% | |
| 7,00–7,99 | 4 | 22.22% | |
| 8,00–8,99 | 5 | 27.78% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 11.11% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 4 rezultate · 4 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 50.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 25.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 25.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 44 rezultate · 42 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 15 | 35.71% | |
| 6,00–6,99 | 8 | 19.05% | |
| 7,00–7,99 | 10 | 23.81% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 19.05% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 2.38% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 98 rezultate · 98 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 42 | 42.86% | |
| Utilizator experimentat | 26 | 26.53% | |
| Utilizator nivel mediu | 30 | 30.61% |
C — Competențe într-o limbă străină · 98 rezultate · 74 niveluri raportate · Stări: 24 (Neraportat: 24)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 2.70% | |
| A2 | 8 | 10.81% | |
| B1 | 18 | 24.32% | |
| B2 | 46 | 62.16% |
D — Competențe digitale · 98 rezultate · 94 niveluri raportate · Stări: 4 (Neraportat: 4)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 17 | 18.09% | |
| Utilizator experimentat | 3 | 3.19% | |
| Utilizator incepator | 43 | 45.74% | |
| Utilizator nivel mediu | 31 | 32.98% |
E a) — Limba și literatura română · 98 rezultate · 96 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 4 | 4.17% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 1.04% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 3.12% | |
| 5,00–5,99 | 33 | 34.38% | |
| 6,00–6,99 | 22 | 22.92% | |
| 7,00–7,99 | 9 | 9.38% | |
| 8,00–8,99 | 16 | 16.67% | |
| 9,00–9,99 | 8 | 8.33% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 98 rezultate · 96 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 2.08% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 3.12% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 3.12% | |
| 5,00–5,99 | 12 | 12.50% | |
| 6,00–6,99 | 9 | 9.38% | |
| 7,00–7,99 | 22 | 22.92% | |
| 8,00–8,99 | 17 | 17.71% | |
| 9,00–9,99 | 26 | 27.08% | |
| 10 | 2 | 2.08% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 50.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 50.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 50.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 50.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 28 rezultate · 28 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 7.14% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 7.14% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 21.43% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 17.86% | |
| 8,00–8,99 | 9 | 32.14% | |
| 9,00–9,99 | 4 | 14.29% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 18 rezultate · 18 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 5.56% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 5.56% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 16.67% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 11.11% | |
| 7,00–7,99 | 4 | 22.22% | |
| 8,00–8,99 | 5 | 27.78% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 11.11% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 4 rezultate · 4 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 50.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 25.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 25.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 44 rezultate · 42 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 15 | 35.71% | |
| 6,00–6,99 | 8 | 19.05% | |
| 7,00–7,99 | 10 | 23.81% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 19.05% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 2.38% | |
| 10 | 0 | 0.00% |