Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 182 rezultate · 182 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 43 | 23.63% | |
| Utilizator experimentat | 113 | 62.09% | |
| Utilizator nivel mediu | 26 | 14.29% |
BUCURESTI SECTORUL 6 · București · 2026 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 182 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 182 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 182 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 182 rezultate · 182 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 43 | 23.63% | |
| Utilizator experimentat | 113 | 62.09% | |
| Utilizator nivel mediu | 26 | 14.29% |
C — Competențe într-o limbă străină · 181 rezultate · 170 niveluri raportate · Stări: 11 (Neraportat: 11)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 11 | 6.47% | |
| A2 | 25 | 14.71% | |
| B1 | 35 | 20.59% | |
| B2 | 99 | 58.24% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 1 | 100.00% |
D — Competențe digitale · 182 rezultate · 176 niveluri raportate · Stări: 6 (Neraportat: 6)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 9 | 5.11% | |
| Utilizator experimentat | 3 | 1.70% | |
| Utilizator incepator | 83 | 47.16% | |
| Utilizator nivel mediu | 81 | 46.02% |
E a) — Limba și literatura română · 182 rezultate · 180 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 0.56% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 1.67% | |
| 3,00–3,99 | 5 | 2.78% | |
| 4,00–4,99 | 12 | 6.67% | |
| 5,00–5,99 | 41 | 22.78% | |
| 6,00–6,99 | 47 | 26.11% | |
| 7,00–7,99 | 37 | 20.56% | |
| 8,00–8,99 | 24 | 13.33% | |
| 9,00–9,99 | 10 | 5.56% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 150 rezultate · 148 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 0.68% | |
| 3,00–3,99 | 10 | 6.76% | |
| 4,00–4,99 | 8 | 5.41% | |
| 5,00–5,99 | 21 | 14.19% | |
| 6,00–6,99 | 22 | 14.86% | |
| 7,00–7,99 | 24 | 16.22% | |
| 8,00–8,99 | 40 | 27.03% | |
| 9,00–9,99 | 21 | 14.19% | |
| 10 | 1 | 0.68% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 32 rezultate · 32 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 6.25% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 3.12% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.12% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 6.25% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 12.50% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 18.75% | |
| 7,00–7,99 | 9 | 28.12% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 18.75% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 3.12% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 29 rezultate · 29 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 3.45% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 6.90% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 13.79% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 3.45% | |
| 7,00–7,99 | 10 | 34.48% | |
| 8,00–8,99 | 10 | 34.48% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 3.45% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 100.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 100.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 118 rezultate · 116 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 2.59% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 0.86% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 1.72% | |
| 5,00–5,99 | 11 | 9.48% | |
| 6,00–6,99 | 11 | 9.48% | |
| 7,00–7,99 | 22 | 18.97% | |
| 8,00–8,99 | 32 | 27.59% | |
| 9,00–9,99 | 34 | 29.31% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 30 rezultate · 30 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.33% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 6.67% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 6.67% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 13.33% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 16.67% | |
| 8,00–8,99 | 9 | 30.00% | |
| 9,00–9,99 | 7 | 23.33% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 100.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 100.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 117 rezultate · 117 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 24 | 20.51% | |
| Utilizator experimentat | 73 | 62.39% | |
| Utilizator nivel mediu | 20 | 17.09% |
C — Competențe într-o limbă străină · 117 rezultate · 111 niveluri raportate · Stări: 6 (Neraportat: 6)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 10 | 9.01% | |
| A2 | 21 | 18.92% | |
| B1 | 24 | 21.62% | |
| B2 | 56 | 50.45% |
D — Competențe digitale · 117 rezultate · 117 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 4 | 3.42% | |
| Utilizator experimentat | 1 | 0.85% | |
| Utilizator incepator | 63 | 53.85% | |
| Utilizator nivel mediu | 49 | 41.88% |
E a) — Limba și literatura română · 117 rezultate · 115 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 2.61% | |
| 3,00–3,99 | 4 | 3.48% | |
| 4,00–4,99 | 10 | 8.70% | |
| 5,00–5,99 | 29 | 25.22% | |
| 6,00–6,99 | 32 | 27.83% | |
| 7,00–7,99 | 22 | 19.13% | |
| 8,00–8,99 | 10 | 8.70% | |
| 9,00–9,99 | 5 | 4.35% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 117 rezultate · 115 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 0.87% | |
| 3,00–3,99 | 9 | 7.83% | |
| 4,00–4,99 | 8 | 6.96% | |
| 5,00–5,99 | 13 | 11.30% | |
| 6,00–6,99 | 19 | 16.52% | |
| 7,00–7,99 | 19 | 16.52% | |
| 8,00–8,99 | 29 | 25.22% | |
| 9,00–9,99 | 16 | 13.91% | |
| 10 | 1 | 0.87% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 88 rezultate · 86 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 2.33% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 1.16% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 2.33% | |
| 5,00–5,99 | 8 | 9.30% | |
| 6,00–6,99 | 9 | 10.47% | |
| 7,00–7,99 | 15 | 17.44% | |
| 8,00–8,99 | 22 | 25.58% | |
| 9,00–9,99 | 27 | 31.40% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 28 rezultate · 28 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.57% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 7.14% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 7.14% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 14.29% | |
| 7,00–7,99 | 4 | 14.29% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 28.57% | |
| 9,00–9,99 | 7 | 25.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 100.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 32 rezultate · 32 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 9 | 28.12% | |
| Utilizator experimentat | 18 | 56.25% | |
| Utilizator nivel mediu | 5 | 15.62% |
C — Competențe într-o limbă străină · 32 rezultate · 31 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 3.23% | |
| A2 | 3 | 9.68% | |
| B1 | 6 | 19.35% | |
| B2 | 21 | 67.74% |
D — Competențe digitale · 32 rezultate · 29 niveluri raportate · Stări: 3 (Neraportat: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 2 | 6.90% | |
| Utilizator experimentat | 2 | 6.90% | |
| Utilizator incepator | 9 | 31.03% | |
| Utilizator nivel mediu | 16 | 55.17% |
E a) — Limba și literatura română · 32 rezultate · 32 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 3.12% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.12% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 3.12% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 15.62% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 15.62% | |
| 7,00–7,99 | 7 | 21.88% | |
| 8,00–8,99 | 10 | 31.25% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 6.25% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 32 rezultate · 32 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 6.25% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 3.12% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.12% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 6.25% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 12.50% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 18.75% | |
| 7,00–7,99 | 9 | 28.12% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 18.75% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 3.12% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 29 rezultate · 29 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 3.45% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 6.90% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 13.79% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 3.45% | |
| 7,00–7,99 | 10 | 34.48% | |
| 8,00–8,99 | 10 | 34.48% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 3.45% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 100.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 100.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 33 rezultate · 33 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 10 | 30.30% | |
| Utilizator experimentat | 22 | 66.67% | |
| Utilizator nivel mediu | 1 | 3.03% |
C — Competențe într-o limbă străină · 32 rezultate · 28 niveluri raportate · Stări: 4 (Neraportat: 4)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 1 | 3.57% | |
| B1 | 5 | 17.86% | |
| B2 | 22 | 78.57% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 1 | 100.00% |
D — Competențe digitale · 33 rezultate · 30 niveluri raportate · Stări: 3 (Neraportat: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 3 | 10.00% | |
| Utilizator incepator | 11 | 36.67% | |
| Utilizator nivel mediu | 16 | 53.33% |
E a) — Limba și literatura română · 33 rezultate · 33 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 3.03% | |
| 5,00–5,99 | 7 | 21.21% | |
| 6,00–6,99 | 10 | 30.30% | |
| 7,00–7,99 | 8 | 24.24% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 12.12% | |
| 9,00–9,99 | 3 | 9.09% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 33 rezultate · 33 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.03% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 8 | 24.24% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 9.09% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 15.15% | |
| 8,00–8,99 | 11 | 33.33% | |
| 9,00–9,99 | 5 | 15.15% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 30 rezultate · 30 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 3.33% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 10.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 6.67% | |
| 7,00–7,99 | 7 | 23.33% | |
| 8,00–8,99 | 10 | 33.33% | |
| 9,00–9,99 | 7 | 23.33% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 50.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 50.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 100.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |