Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 245 rezultate · 245 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 63 | 25.71% | |
| Utilizator experimentat | 176 | 71.84% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 2.45% |
BUCURESTI SECTORUL 2 · București · 2026 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 245 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 245 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 245 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 245 rezultate · 245 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 63 | 25.71% | |
| Utilizator experimentat | 176 | 71.84% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 2.45% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 1 | 100.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 244 rezultate · 148 niveluri raportate · Stări: 96 (Neraportat: 96)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 0.68% | |
| A2 | 4 | 2.70% | |
| B1 | 31 | 20.95% | |
| B2 | 112 | 75.68% |
D — Competențe digitale · 245 rezultate · 154 niveluri raportate · Stări: 91 (Neraportat: 91)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 43 | 27.92% | |
| Utilizator experimentat | 42 | 27.27% | |
| Utilizator incepator | 20 | 12.99% | |
| Utilizator nivel mediu | 49 | 31.82% |
E a) — Limba și literatura română · 245 rezultate · 245 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 1.63% | |
| 5,00–5,99 | 23 | 9.39% | |
| 6,00–6,99 | 44 | 17.96% | |
| 7,00–7,99 | 51 | 20.82% | |
| 8,00–8,99 | 82 | 33.47% | |
| 9,00–9,99 | 39 | 15.92% | |
| 10 | 2 | 0.82% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 245 rezultate · 245 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 0.41% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 0.82% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 1.22% | |
| 6,00–6,99 | 15 | 6.12% | |
| 7,00–7,99 | 37 | 15.10% | |
| 8,00–8,99 | 112 | 45.71% | |
| 9,00–9,99 | 73 | 29.80% | |
| 10 | 2 | 0.82% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 10 rezultate · 10 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 30.00% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 40.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 10.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 133 rezultate · 133 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 0.75% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 0.75% | |
| 7,00–7,99 | 9 | 6.77% | |
| 8,00–8,99 | 39 | 29.32% | |
| 9,00–9,99 | 78 | 58.65% | |
| 10 | 5 | 3.76% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 100 rezultate · 100 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 2.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 1.00% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 3.00% | |
| 7,00–7,99 | 10 | 10.00% | |
| 8,00–8,99 | 20 | 20.00% | |
| 9,00–9,99 | 63 | 63.00% | |
| 10 | 1 | 1.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 50.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 50.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 177 rezultate · 177 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 50 | 28.25% | |
| Utilizator experimentat | 122 | 68.93% | |
| Utilizator nivel mediu | 5 | 2.82% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 1 | 100.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 176 rezultate · 108 niveluri raportate · Stări: 68 (Neraportat: 68)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 0.93% | |
| A2 | 4 | 3.70% | |
| B1 | 23 | 21.30% | |
| B2 | 80 | 74.07% |
D — Competențe digitale · 177 rezultate · 117 niveluri raportate · Stări: 60 (Neraportat: 60)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 33 | 28.21% | |
| Utilizator experimentat | 34 | 29.06% | |
| Utilizator incepator | 13 | 11.11% | |
| Utilizator nivel mediu | 37 | 31.62% |
E a) — Limba și literatura română · 177 rezultate · 177 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 2.26% | |
| 5,00–5,99 | 16 | 9.04% | |
| 6,00–6,99 | 26 | 14.69% | |
| 7,00–7,99 | 45 | 25.42% | |
| 8,00–8,99 | 60 | 33.90% | |
| 9,00–9,99 | 25 | 14.12% | |
| 10 | 1 | 0.56% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 177 rezultate · 177 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 0.56% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 0.56% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 1.13% | |
| 6,00–6,99 | 12 | 6.78% | |
| 7,00–7,99 | 25 | 14.12% | |
| 8,00–8,99 | 78 | 44.07% | |
| 9,00–9,99 | 56 | 31.64% | |
| 10 | 2 | 1.13% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 8 rezultate · 8 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 25.00% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 37.50% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 25.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 12.50% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 88 rezultate · 88 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 1.14% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 1.14% | |
| 7,00–7,99 | 8 | 9.09% | |
| 8,00–8,99 | 28 | 31.82% | |
| 9,00–9,99 | 50 | 56.82% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 80 rezultate · 80 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 1.25% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 2.50% | |
| 7,00–7,99 | 7 | 8.75% | |
| 8,00–8,99 | 16 | 20.00% | |
| 9,00–9,99 | 53 | 66.25% | |
| 10 | 1 | 1.25% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 100.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 68 rezultate · 68 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 13 | 19.12% | |
| Utilizator experimentat | 54 | 79.41% | |
| Utilizator nivel mediu | 1 | 1.47% |
C — Competențe într-o limbă străină · 68 rezultate · 40 niveluri raportate · Stări: 28 (Neraportat: 28)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 8 | 20.00% | |
| B2 | 32 | 80.00% |
D — Competențe digitale · 68 rezultate · 37 niveluri raportate · Stări: 31 (Neraportat: 31)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 10 | 27.03% | |
| Utilizator experimentat | 8 | 21.62% | |
| Utilizator incepator | 7 | 18.92% | |
| Utilizator nivel mediu | 12 | 32.43% |
E a) — Limba și literatura română · 68 rezultate · 68 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 7 | 10.29% | |
| 6,00–6,99 | 18 | 26.47% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 8.82% | |
| 8,00–8,99 | 22 | 32.35% | |
| 9,00–9,99 | 14 | 20.59% | |
| 10 | 1 | 1.47% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 68 rezultate · 68 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 1.47% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 1.47% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 4.41% | |
| 7,00–7,99 | 12 | 17.65% | |
| 8,00–8,99 | 34 | 50.00% | |
| 9,00–9,99 | 17 | 25.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 100.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 45 rezultate · 45 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 2.22% | |
| 8,00–8,99 | 11 | 24.44% | |
| 9,00–9,99 | 28 | 62.22% | |
| 10 | 5 | 11.11% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 20 rezultate · 20 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 5.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 5.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 5.00% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 15.00% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 20.00% | |
| 9,00–9,99 | 10 | 50.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 100.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |