Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 49 rezultate · 49 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 9 | 18.37% | |
| Utilizator experimentat | 40 | 81.63% |
CONSTANTA · Constanța · 2025 · Sesiunea 2 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 49 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 49 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 49 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 49 rezultate · 49 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 9 | 18.37% | |
| Utilizator experimentat | 40 | 81.63% |
C — Competențe într-o limbă străină · 49 rezultate · 48 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 2.08% | |
| A2 | 13 | 27.08% | |
| B1 | 12 | 25.00% | |
| B2 | 22 | 45.83% |
D — Competențe digitale · 49 rezultate · 43 niveluri raportate · Stări: 6 (Neraportat: 6)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator incepator | 21 | 48.84% | |
| Utilizator nivel mediu | 22 | 51.16% |
E a) — Limba și literatura română · 49 rezultate · 46 note raportate · Stări: 3 (NEPREZENTAT: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 2.17% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 8.70% | |
| 5,00–5,99 | 26 | 56.52% | |
| 6,00–6,99 | 12 | 26.09% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 6.52% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 49 rezultate · 47 note raportate · Stări: 2 (NEPREZENTAT: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 4.26% | |
| 3,00–3,99 | 7 | 14.89% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 4.26% | |
| 5,00–5,99 | 11 | 23.40% | |
| 6,00–6,99 | 13 | 27.66% | |
| 7,00–7,99 | 10 | 21.28% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 2.13% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 2.13% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 28 rezultate · 25 note raportate · Stări: 3 (NEPREZENTAT: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 3 | 12.00% | |
| 2,00–2,99 | 4 | 16.00% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 12.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 8.00% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 16.00% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 24.00% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 12.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 21 rezultate · 19 note raportate · Stări: 2 (NEPREZENTAT: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 5.26% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 5.26% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 10.53% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 10.53% | |
| 5,00–5,99 | 9 | 47.37% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 10.53% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 10.53% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 25 rezultate · 25 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 5 | 20.00% | |
| Utilizator experimentat | 20 | 80.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 25 rezultate · 24 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 4.17% | |
| A2 | 7 | 29.17% | |
| B1 | 4 | 16.67% | |
| B2 | 12 | 50.00% |
D — Competențe digitale · 25 rezultate · 23 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator incepator | 13 | 56.52% | |
| Utilizator nivel mediu | 10 | 43.48% |
E a) — Limba și literatura română · 25 rezultate · 24 note raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 4.17% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 8.33% | |
| 5,00–5,99 | 14 | 58.33% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 25.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 4.17% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 25 rezultate · 24 note raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 4.17% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 8.33% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 4.17% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 25.00% | |
| 6,00–6,99 | 7 | 29.17% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 25.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 4.17% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 13 rezultate · 12 note raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 3 | 25.00% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 16.67% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 25.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 8.33% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 25.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 12 rezultate · 10 note raportate · Stări: 2 (NEPREZENTAT: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 10.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 10.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 60.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 17 rezultate · 17 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 3 | 17.65% | |
| Utilizator experimentat | 14 | 82.35% |
C — Competențe într-o limbă străină · 17 rezultate · 17 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 6 | 35.29% | |
| B1 | 6 | 35.29% | |
| B2 | 5 | 29.41% |
D — Competențe digitale · 17 rezultate · 15 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator incepator | 5 | 33.33% | |
| Utilizator nivel mediu | 10 | 66.67% |
E a) — Limba și literatura română · 17 rezultate · 15 note raportate · Stări: 2 (NEPREZENTAT: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 13.33% | |
| 5,00–5,99 | 8 | 53.33% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 13.33% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 17 rezultate · 16 note raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 6.25% | |
| 3,00–3,99 | 4 | 25.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 6.25% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 12.50% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 25.00% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 18.75% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 6.25% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 11 rezultate · 9 note raportate · Stări: 2 (NEPREZENTAT: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 11.11% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 33.33% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 11.11% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 11.11% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 33.33% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 6 rezultate · 6 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 16.67% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 16.67% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 16.67% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 16.67% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 33.33% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 7 rezultate · 7 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 1 | 14.29% | |
| Utilizator experimentat | 6 | 85.71% |
C — Competențe într-o limbă străină · 7 rezultate · 7 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 2 | 28.57% | |
| B2 | 5 | 71.43% |
D — Competențe digitale · 7 rezultate · 5 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator incepator | 3 | 60.00% | |
| Utilizator nivel mediu | 2 | 40.00% |
E a) — Limba și literatura română · 7 rezultate · 7 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 57.14% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 42.86% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 7 rezultate · 7 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 14.29% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 42.86% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 28.57% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 14.29% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 4 rezultate · 4 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 25.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 25.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 50.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 3 rezultate · 3 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 33.33% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 66.67% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |