Rezultate Bacalaureat 2025

Statistici pe județe

Sesiunea 2 - promoția curentă

Filtrare: toate județele · fără filtrare după nume

Sortare: promovabilitate descrescător

← Toți anii




42 rezultate
Olt · 2025 · S2

Olt

25 unități de învățământ

34,52% promovabilitate
1/42poziție în selecție
97/281reușiți
6,00media min.
7,93media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

87,63%6,00–6,99
12,37%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Vaslui · 2025 · S2

Vaslui

20 unități de învățământ

32,50% promovabilitate
2/42poziție în selecție
117/360reușiți
6,00media min.
8,91media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

83,76%6,00–6,99
11,97%7,00–7,99
4,27%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Dolj · 2025 · S2

Dolj

40 unități de învățământ

32,14% promovabilitate
3/42poziție în selecție
135/420reușiți
6,00media min.
8,81media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

80,00%6,00–6,99
14,81%7,00–7,99
5,19%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Alba · 2025 · S2

Alba

31 unități de învățământ

31,86% promovabilitate
4/42poziție în selecție
94/295reușiți
6,00media min.
8,65media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

78,72%6,00–6,99
19,15%7,00–7,99
2,13%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Bihor · 2025 · S2

Bihor

45 unități de învățământ

31,63% promovabilitate
5/42poziție în selecție
149/471reușiți
6,00media min.
8,15media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

80,54%6,00–6,99
18,79%7,00–7,99
0,67%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Caraș-Severin · 2025 · S2

Caraș-Severin

25 unități de învățământ

31,19% promovabilitate
6/42poziție în selecție
68/218reușiți
6,00media min.
8,46media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

85,29%6,00–6,99
13,24%7,00–7,99
1,47%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Satu Mare · 2025 · S2

Satu Mare

24 unități de învățământ

30,56% promovabilitate
7/42poziție în selecție
77/252reușiți
6,00media min.
8,78media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

84,42%6,00–6,99
12,99%7,00–7,99
2,60%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Galați · 2025 · S2

Galați

30 unități de învățământ

30,10% promovabilitate
8/42poziție în selecție
149/495reușiți
6,00media min.
9,18media max.
1 (0,67%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

84,56%6,00–6,99
14,09%7,00–7,99
0,67%8,00–8,99
0,67%9,00–9,99
0,00%10
Dâmbovița · 2025 · S2

Dâmbovița

28 unități de învățământ

29,95% promovabilitate
9/42poziție în selecție
130/434reușiți
6,00media min.
9,53media max.
1 (0,77%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

83,85%6,00–6,99
13,85%7,00–7,99
1,54%8,00–8,99
0,77%9,00–9,99
0,00%10
Brașov · 2025 · S2

Brașov

40 unități de învățământ

29,91% promovabilitate
10/42poziție în selecție
140/468reușiți
6,00media min.
8,66media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

91,43%6,00–6,99
7,86%7,00–7,99
0,71%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Tulcea · 2025 · S2

Tulcea

16 unități de învățământ

29,82% promovabilitate
11/42poziție în selecție
51/171reușiți
6,00media min.
8,85media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

84,31%6,00–6,99
11,76%7,00–7,99
3,92%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Harghita · 2025 · S2

Harghita

31 unități de învățământ

29,57% promovabilitate
12/42poziție în selecție
123/416reușiți
6,00media min.
8,52media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

81,30%6,00–6,99
17,07%7,00–7,99
1,63%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Teleorman · 2025 · S2

Teleorman

18 unități de învățământ

29,26% promovabilitate
13/42poziție în selecție
79/270reușiți
6,00media min.
9,21media max.
1 (1,27%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

78,48%6,00–6,99
13,92%7,00–7,99
6,33%8,00–8,99
1,27%9,00–9,99
0,00%10
București · 2025 · S2

București

101 unități de învățământ

28,72% promovabilitate
14/42poziție în selecție
654/2277reușiți
6,00media min.
9,16media max.
3 (0,46%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

79,51%6,00–6,99
16,21%7,00–7,99
3,82%8,00–8,99
0,46%9,00–9,99
0,00%10
Prahova · 2025 · S2

Prahova

39 unități de învățământ

28,72% promovabilitate
15/42poziție în selecție
218/759reușiți
6,00media min.
8,96media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

88,99%6,00–6,99
10,09%7,00–7,99
0,92%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Maramureș · 2025 · S2

Maramureș

34 unități de învățământ

28,44% promovabilitate
16/42poziție în selecție
120/422reușiți
6,00media min.
8,23media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

87,50%6,00–6,99
11,67%7,00–7,99
0,83%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Botoșani · 2025 · S2

Botoșani

26 unități de învățământ

28,26% promovabilitate
17/42poziție în selecție
91/322reușiți
6,00media min.
8,43media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

82,42%6,00–6,99
13,19%7,00–7,99
4,40%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Brăila · 2025 · S2

Brăila

20 unități de învățământ

28,15% promovabilitate
18/42poziție în selecție
67/238reușiți
6,01media min.
8,10media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

83,58%6,00–6,99
13,43%7,00–7,99
2,99%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Constanța · 2025 · S2

Constanța

53 unități de învățământ

27,99% promovabilitate
19/42poziție în selecție
185/661reușiți
6,00media min.
8,26media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

87,03%6,00–6,99
11,89%7,00–7,99
1,08%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Vâlcea · 2025 · S2

Vâlcea

23 unități de învățământ

27,74% promovabilitate
20/42poziție în selecție
86/310reușiți
6,00media min.
8,85media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

84,88%6,00–6,99
11,63%7,00–7,99
3,49%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Hunedoara · 2025 · S2

Hunedoara

31 unități de învățământ

27,27% promovabilitate
21/42poziție în selecție
96/352reușiți
6,00media min.
7,95media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

82,29%6,00–6,99
17,71%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Argeș · 2025 · S2

Argeș

41 unități de învățământ

27,06% promovabilitate
22/42poziție în selecție
151/558reușiți
6,00media min.
9,05media max.
1 (0,66%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

80,13%6,00–6,99
13,25%7,00–7,99
5,96%8,00–8,99
0,66%9,00–9,99
0,00%10
Iași · 2025 · S2

Iași

40 unități de învățământ

26,97% promovabilitate
23/42poziție în selecție
185/686reușiți
6,00media min.
9,81media max.
2 (1,08%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

80,00%6,00–6,99
15,68%7,00–7,99
3,24%8,00–8,99
1,08%9,00–9,99
0,00%10
Suceava · 2025 · S2

Suceava

35 unități de învățământ

26,80% promovabilitate
24/42poziție în selecție
156/582reușiți
6,00media min.
9,11media max.
1 (0,64%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

81,41%6,00–6,99
14,74%7,00–7,99
3,21%8,00–8,99
0,64%9,00–9,99
0,00%10
Cluj · 2025 · S2

Cluj

53 unități de învățământ

26,74% promovabilitate
25/42poziție în selecție
150/561reușiți
6,00media min.
9,28media max.
1 (0,67%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

82,00%6,00–6,99
14,00%7,00–7,99
3,33%8,00–8,99
0,67%9,00–9,99
0,00%10
Ialomița · 2025 · S2

Ialomița

15 unități de învățământ

26,35% promovabilitate
26/42poziție în selecție
78/296reușiți
6,00media min.
7,88media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

85,90%6,00–6,99
14,10%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Neamț · 2025 · S2

Neamț

32 unități de învățământ

26,29% promovabilitate
27/42poziție în selecție
117/445reușiți
6,00media min.
9,36media max.
1 (0,85%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

83,76%6,00–6,99
11,97%7,00–7,99
3,42%8,00–8,99
0,85%9,00–9,99
0,00%10
Timiș · 2025 · S2

Timiș

52 unități de învățământ

26,28% promovabilitate
28/42poziție în selecție
180/685reușiți
6,00media min.
8,71media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

77,22%6,00–6,99
20,00%7,00–7,99
2,78%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Giurgiu · 2025 · S2

Giurgiu

12 unități de învățământ

25,99% promovabilitate
29/42poziție în selecție
59/227reușiți
6,00media min.
8,30media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

86,44%6,00–6,99
11,86%7,00–7,99
1,69%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Sibiu · 2025 · S2

Sibiu

29 unități de învățământ

25,94% promovabilitate
30/42poziție în selecție
90/347reușiți
6,00media min.
9,26media max.
1 (1,11%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

75,56%6,00–6,99
20,00%7,00–7,99
3,33%8,00–8,99
1,11%9,00–9,99
0,00%10
Covasna · 2025 · S2

Covasna

16 unități de învățământ

25,47% promovabilitate
31/42poziție în selecție
54/212reușiți
6,00media min.
7,78media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

90,74%6,00–6,99
9,26%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Bacău · 2025 · S2

Bacău

31 unități de învățământ

25,21% promovabilitate
32/42poziție în selecție
122/484reușiți
6,00media min.
8,50media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

81,15%6,00–6,99
18,03%7,00–7,99
0,82%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Călărași · 2025 · S2

Călărași

14 unități de învățământ

25,00% promovabilitate
33/42poziție în selecție
59/236reușiți
6,00media min.
7,88media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

84,75%6,00–6,99
15,25%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Bistrița-Năsăud · 2025 · S2

Bistrița-Năsăud

26 unități de învățământ

24,91% promovabilitate
34/42poziție în selecție
72/289reușiți
6,00media min.
8,11media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

87,50%6,00–6,99
11,11%7,00–7,99
1,39%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Mehedinți · 2025 · S2

Mehedinți

19 unități de învățământ

24,88% promovabilitate
35/42poziție în selecție
53/213reușiți
6,01media min.
9,38media max.
1 (1,89%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

84,91%6,00–6,99
11,32%7,00–7,99
1,89%8,00–8,99
1,89%9,00–9,99
0,00%10
Buzău · 2025 · S2

Buzău

23 unități de învățământ

24,48% promovabilitate
36/42poziție în selecție
95/388reușiți
6,00media min.
8,43media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

83,16%6,00–6,99
14,74%7,00–7,99
2,11%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Vrancea · 2025 · S2

Vrancea

21 unități de învățământ

24,44% promovabilitate
37/42poziție în selecție
66/270reușiți
6,00media min.
8,53media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

84,85%6,00–6,99
12,12%7,00–7,99
3,03%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Ilfov · 2025 · S2

Ilfov

20 unități de învățământ

24,35% promovabilitate
38/42poziție în selecție
84/345reușiți
6,00media min.
8,06media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

84,52%6,00–6,99
14,29%7,00–7,99
1,19%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Arad · 2025 · S2

Arad

36 unități de învățământ

23,85% promovabilitate
39/42poziție în selecție
104/436reușiți
6,00media min.
8,25media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

87,50%6,00–6,99
11,54%7,00–7,99
0,96%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Sălaj · 2025 · S2

Sălaj

18 unități de învățământ

23,53% promovabilitate
40/42poziție în selecție
48/204reușiți
6,01media min.
7,30media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

93,75%6,00–6,99
6,25%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Gorj · 2025 · S2

Gorj

32 unități de învățământ

22,91% promovabilitate
41/42poziție în selecție
93/406reușiți
6,00media min.
8,95media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

84,95%6,00–6,99
12,90%7,00–7,99
2,15%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Mureș · 2025 · S2

Mureș

33 unități de învățământ

22,05% promovabilitate
42/42poziție în selecție
116/526reușiți
6,00media min.
8,76media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

89,66%6,00–6,99
9,48%7,00–7,99
0,86%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10