Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 61 rezultate · 61 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 20 | 32.79% | |
| Utilizator experimentat | 31 | 50.82% | |
| Utilizator nivel mediu | 10 | 16.39% |
CERNAVODA · Constanța · 2025 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 61 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 61 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 61 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 61 rezultate · 61 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 20 | 32.79% | |
| Utilizator experimentat | 31 | 50.82% | |
| Utilizator nivel mediu | 10 | 16.39% |
C — Competențe într-o limbă străină · 58 rezultate · 56 niveluri raportate · Stări: 2 (NEPREZENTAT: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 16 | 28.57% | |
| A2 | 17 | 30.36% | |
| B1 | 7 | 12.50% | |
| B2 | 16 | 28.57% |
C — Competențe într-o limbă străină · 3 rezultate · 3 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 33.33% | |
| A2 | 2 | 66.67% |
D — Competențe digitale · 61 rezultate · 49 niveluri raportate · Stări: 12 (Neraportat: 12)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 3 | 6.12% | |
| Utilizator incepator | 36 | 73.47% | |
| Utilizator nivel mediu | 10 | 20.41% |
E a) — Limba și literatura română · 61 rezultate · 56 note raportate · Stări: 5 (Fără notă validă: 5)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 4 | 7.14% | |
| 3,00–3,99 | 7 | 12.50% | |
| 4,00–4,99 | 9 | 16.07% | |
| 5,00–5,99 | 18 | 32.14% | |
| 6,00–6,99 | 9 | 16.07% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 8.93% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 5.36% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 1.79% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 61 rezultate · 53 note raportate · Stări: 8 (Fără notă validă: 8)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 10 | 18.87% | |
| 2,00–2,99 | 7 | 13.21% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 5.66% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 7.55% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 5.66% | |
| 6,00–6,99 | 8 | 15.09% | |
| 7,00–7,99 | 7 | 13.21% | |
| 8,00–8,99 | 9 | 16.98% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 3.77% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 50 rezultate · 43 note raportate · Stări: 7 (Fără notă validă: 7)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 6 | 13.95% | |
| 2,00–2,99 | 14 | 32.56% | |
| 3,00–3,99 | 4 | 9.30% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 11.63% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 9.30% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 2.33% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 11.63% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 6.98% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 2.33% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 100.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 10 rezultate · 10 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 10.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 10.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 20.00% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 20.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 10.00% | |
| 10 | 1 | 10.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 17 rezultate · 17 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 9 | 52.94% | |
| Utilizator experimentat | 4 | 23.53% | |
| Utilizator nivel mediu | 4 | 23.53% |
C — Competențe într-o limbă străină · 17 rezultate · 16 niveluri raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 6 | 37.50% | |
| A2 | 5 | 31.25% | |
| B1 | 2 | 12.50% | |
| B2 | 3 | 18.75% |
D — Competențe digitale · 17 rezultate · 15 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 1 | 6.67% | |
| Utilizator incepator | 13 | 86.67% | |
| Utilizator nivel mediu | 1 | 6.67% |
E a) — Limba și literatura română · 17 rezultate · 15 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 13.33% | |
| 3,00–3,99 | 4 | 26.67% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 26.67% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 20.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 6.67% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 6.67% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 17 rezultate · 13 note raportate · Stări: 4 (Fără notă validă: 4)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 5 | 38.46% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 15.38% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 7.69% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 15.38% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 7.69% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 7.69% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 7.69% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 15 rezultate · 12 note raportate · Stări: 3 (Fără notă validă: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 3 | 25.00% | |
| 2,00–2,99 | 6 | 50.00% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 16.67% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 8.33% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 50.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 50.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 18 rezultate · 18 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 5 | 27.78% | |
| Utilizator experimentat | 7 | 38.89% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 33.33% |
C — Competențe într-o limbă străină · 15 rezultate · 14 niveluri raportate · Stări: 1 (NEPREZENTAT: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 7 | 50.00% | |
| A2 | 4 | 28.57% | |
| B1 | 2 | 14.29% | |
| B2 | 1 | 7.14% |
C — Competențe într-o limbă străină · 3 rezultate · 3 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 33.33% | |
| A2 | 2 | 66.67% |
D — Competențe digitale · 18 rezultate · 17 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator incepator | 16 | 94.12% | |
| Utilizator nivel mediu | 1 | 5.88% |
E a) — Limba și literatura română · 18 rezultate · 16 note raportate · Stări: 2 (Fără notă validă: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 12.50% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 18.75% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 12.50% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 31.25% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 18.75% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 6.25% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 18 rezultate · 15 note raportate · Stări: 3 (Fără notă validă: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 4 | 26.67% | |
| 2,00–2,99 | 5 | 33.33% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 6.67% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 6.67% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 13.33% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 6.67% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 6.67% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 17 rezultate · 14 note raportate · Stări: 3 (Fără notă validă: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 3 | 21.43% | |
| 2,00–2,99 | 5 | 35.71% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 7.14% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 14.29% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 7.14% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 7.14% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 7.14% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 100.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 26 rezultate · 26 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 6 | 23.08% | |
| Utilizator experimentat | 20 | 76.92% |
C — Competențe într-o limbă străină · 26 rezultate · 26 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 3 | 11.54% | |
| A2 | 8 | 30.77% | |
| B1 | 3 | 11.54% | |
| B2 | 12 | 46.15% |
D — Competențe digitale · 26 rezultate · 17 niveluri raportate · Stări: 9 (Neraportat: 9)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 2 | 11.76% | |
| Utilizator incepator | 7 | 41.18% | |
| Utilizator nivel mediu | 8 | 47.06% |
E a) — Limba și literatura română · 26 rezultate · 25 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 12.00% | |
| 5,00–5,99 | 10 | 40.00% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 12.00% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 12.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 26 rezultate · 25 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 4.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 4.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 4.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 4.00% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 24.00% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 24.00% | |
| 8,00–8,99 | 7 | 28.00% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 8.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 18 rezultate · 17 note raportate · Stări: 1 (Fără notă validă: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 17.65% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 5.88% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 11.76% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 17.65% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 4 | 23.53% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 17.65% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 5.88% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 8 rezultate · 8 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 12.50% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 12.50% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 12.50% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 25.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 12.50% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 12.50% | |
| 10 | 1 | 12.50% |