Rezultate Bacalaureat 2025

Statistici pe județe

Sesiunea 1 - promoția curentă

Filtrare: toate județele · fără filtrare după nume

Sortare: promovabilitate descrescător

← Toți anii




42 rezultate
Cluj · 2025 · S1

Cluj

64 unități de învățământ

90,05% promovabilitate
1/42poziție în selecție
2988/3318reușiți
6,00media min.
9,98media max.
1050 (35,14%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

11,88%6,00–6,99
20,11%7,00–7,99
32,86%8,00–8,99
35,14%9,00–9,99
0,00%10
Brăila · 2025 · S1

Brăila

21 unități de învățământ

88,32% promovabilitate
2/42poziție în selecție
1112/1259reușiți
6,00media min.
9,93media max.
325 (29,23%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,00%6,00–6,99
22,75%7,00–7,99
31,03%8,00–8,99
29,23%9,00–9,99
0,00%10
Bacău · 2025 · S1

Bacău

33 unități de învățământ

87,15% promovabilitate
3/42poziție în selecție
2537/2911reușiți
6,00media min.
9,98media max.
861 (33,94%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

15,61%6,00–6,99
21,05%7,00–7,99
29,40%8,00–8,99
33,94%9,00–9,99
0,00%10
Galați · 2025 · S1

Galați

33 unități de învățământ

87,04% promovabilitate
4/42poziție în selecție
2088/2399reușiți
6,00media min.
9,95media max.
657 (31,47%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

13,89%6,00–6,99
24,09%7,00–7,99
30,56%8,00–8,99
31,47%9,00–9,99
0,00%10
Brașov · 2025 · S1

Brașov

42 unități de învățământ

86,24% promovabilitate
5/42poziție în selecție
2287/2652reușiți
6,00media min.
9,98media max.
643 (28,12%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

15,78%6,00–6,99
24,97%7,00–7,99
31,13%8,00–8,99
28,12%9,00–9,99
0,00%10
Sibiu · 2025 · S1

Sibiu

29 unități de învățământ

85,99% promovabilitate
6/42poziție în selecție
1559/1813reușiți
6,00media min.
10,00media max.
407 (26,11%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,00%6,00–6,99
24,70%7,00–7,99
32,20%8,00–8,99
26,04%9,00–9,99
0,06%10
București · 2025 · S1

București

120 unități de învățământ

85,66% promovabilitate
7/42poziție în selecție
10547/12312reușiți
6,00media min.
10,00media max.
3712 (35,19%)medii ≥ 9
8note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

13,05%6,00–6,99
21,24%7,00–7,99
30,52%8,00–8,99
35,12%9,00–9,99
0,08%10
Iași · 2025 · S1

Iași

49 unități de învățământ

84,88% promovabilitate
8/42poziție în selecție
3521/4148reușiți
6,00media min.
10,00media max.
1240 (35,22%)medii ≥ 9
2note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

15,22%6,00–6,99
19,82%7,00–7,99
29,74%8,00–8,99
35,16%9,00–9,99
0,06%10
Satu Mare · 2025 · S1

Satu Mare

24 unități de învățământ

84,32% promovabilitate
9/42poziție în selecție
1097/1301reușiți
6,01media min.
9,96media max.
210 (19,14%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,14%6,00–6,99
30,99%7,00–7,99
31,72%8,00–8,99
19,14%9,00–9,99
0,00%10
Bihor · 2025 · S1

Bihor

50 unități de învățământ

83,90% promovabilitate
10/42poziție în selecție
2080/2479reușiți
6,00media min.
9,96media max.
544 (26,15%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

16,78%6,00–6,99
27,93%7,00–7,99
29,13%8,00–8,99
26,15%9,00–9,99
0,00%10
Argeș · 2025 · S1

Argeș

43 unități de învățământ

81,99% promovabilitate
11/42poziție în selecție
2558/3120reușiți
6,00media min.
10,00media max.
763 (29,83%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

15,91%6,00–6,99
23,22%7,00–7,99
31,04%8,00–8,99
29,79%9,00–9,99
0,04%10
Alba · 2025 · S1

Alba

32 unități de învățământ

81,73% promovabilitate
12/42poziție în selecție
1382/1691reușiți
6,00media min.
10,00media max.
430 (31,11%)medii ≥ 9
2note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

15,27%6,00–6,99
20,91%7,00–7,99
32,71%8,00–8,99
30,97%9,00–9,99
0,14%10
Buzău · 2025 · S1

Buzău

24 unități de învățământ

81,70% promovabilitate
13/42poziție în selecție
1598/1956reușiți
6,00media min.
9,96media max.
431 (26,97%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

16,21%6,00–6,99
26,28%7,00–7,99
30,54%8,00–8,99
26,97%9,00–9,99
0,00%10
Neamț · 2025 · S1

Neamț

34 unități de învățământ

81,15% promovabilitate
14/42poziție în selecție
2028/2499reușiți
6,00media min.
9,98media max.
650 (32,05%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

14,79%6,00–6,99
21,84%7,00–7,99
31,31%8,00–8,99
32,05%9,00–9,99
0,00%10
Mureș · 2025 · S1

Mureș

33 unități de învățământ

80,25% promovabilitate
15/42poziție în selecție
1906/2375reușiți
6,00media min.
9,96media max.
437 (22,93%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,26%6,00–6,99
25,50%7,00–7,99
33,32%8,00–8,99
22,93%9,00–9,99
0,00%10
Maramureș · 2025 · S1

Maramureș

37 unități de învățământ

80,14% promovabilitate
16/42poziție în selecție
1650/2059reușiți
6,00media min.
10,00media max.
388 (23,52%)medii ≥ 9
2note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

16,48%6,00–6,99
27,82%7,00–7,99
32,18%8,00–8,99
23,39%9,00–9,99
0,12%10
Prahova · 2025 · S1

Prahova

43 unități de învățământ

80,03% promovabilitate
17/42poziție în selecție
3145/3930reușiți
6,00media min.
10,00media max.
939 (29,86%)medii ≥ 9
4note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

14,98%6,00–6,99
22,73%7,00–7,99
32,43%8,00–8,99
29,73%9,00–9,99
0,13%10
Bistrița-Năsăud · 2025 · S1

Bistrița-Năsăud

27 unități de învățământ

79,75% promovabilitate
18/42poziție în selecție
1126/1412reușiți
6,00media min.
9,93media max.
314 (27,89%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,74%6,00–6,99
21,58%7,00–7,99
31,79%8,00–8,99
27,89%9,00–9,99
0,00%10
Suceava · 2025 · S1

Suceava

41 unități de învățământ

79,67% promovabilitate
19/42poziție în selecție
2920/3665reușiți
6,00media min.
10,00media max.
902 (30,89%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

15,07%6,00–6,99
24,18%7,00–7,99
29,86%8,00–8,99
30,86%9,00–9,99
0,03%10
Constanța · 2025 · S1

Constanța

56 unități de învățământ

79,57% promovabilitate
20/42poziție în selecție
2906/3652reușiți
6,00media min.
10,00media max.
767 (26,39%)medii ≥ 9
2note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

15,90%6,00–6,99
26,43%7,00–7,99
31,28%8,00–8,99
26,32%9,00–9,99
0,07%10
Vrancea · 2025 · S1

Vrancea

22 unități de învățământ

79,06% promovabilitate
21/42poziție în selecție
1208/1528reușiți
6,00media min.
9,96media max.
412 (34,11%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

11,34%6,00–6,99
22,27%7,00–7,99
32,28%8,00–8,99
34,11%9,00–9,99
0,00%10
Vâlcea · 2025 · S1

Vâlcea

25 unități de învățământ

78,56% promovabilitate
22/42poziție în selecție
1330/1693reușiți
6,00media min.
10,00media max.
355 (26,69%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,22%6,00–6,99
26,62%7,00–7,99
29,47%8,00–8,99
26,62%9,00–9,99
0,08%10
Covasna · 2025 · S1

Covasna

17 unități de învățământ

78,38% promovabilitate
23/42poziție în selecție
772/985reușiți
6,00media min.
9,83media max.
155 (20,08%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

16,84%6,00–6,99
27,33%7,00–7,99
35,75%8,00–8,99
20,08%9,00–9,99
0,00%10
Hunedoara · 2025 · S1

Hunedoara

31 unități de învățământ

77,93% promovabilitate
24/42poziție în selecție
1236/1586reușiți
6,00media min.
9,95media max.
273 (22,09%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

20,71%6,00–6,99
27,83%7,00–7,99
29,37%8,00–8,99
22,09%9,00–9,99
0,00%10
Timiș · 2025 · S1

Timiș

57 unități de învățământ

76,81% promovabilitate
25/42poziție în selecție
2372/3088reușiți
6,00media min.
10,00media max.
568 (23,95%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,62%6,00–6,99
26,56%7,00–7,99
31,87%8,00–8,99
23,90%9,00–9,99
0,04%10
Dolj · 2025 · S1

Dolj

42 unități de învățământ

76,72% promovabilitate
26/42poziție în selecție
2080/2711reușiți
6,00media min.
10,00media max.
648 (31,15%)medii ≥ 9
3note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

14,23%6,00–6,99
22,45%7,00–7,99
32,16%8,00–8,99
31,01%9,00–9,99
0,14%10
Sălaj · 2025 · S1

Sălaj

20 unități de învățământ

76,53% promovabilitate
27/42poziție în selecție
848/1108reușiți
6,00media min.
9,95media max.
205 (24,17%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

16,86%6,00–6,99
29,01%7,00–7,99
29,95%8,00–8,99
24,17%9,00–9,99
0,00%10
Tulcea · 2025 · S1

Tulcea

17 unități de învățământ

76,40% promovabilitate
28/42poziție în selecție
657/860reușiți
6,01media min.
9,98media max.
160 (24,35%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,66%6,00–6,99
25,72%7,00–7,99
32,27%8,00–8,99
24,35%9,00–9,99
0,00%10
Botoșani · 2025 · S1

Botoșani

28 unități de învățământ

75,66% promovabilitate
29/42poziție în selecție
1514/2001reușiți
6,00media min.
9,98media max.
433 (28,60%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,64%6,00–6,99
24,37%7,00–7,99
29,39%8,00–8,99
28,60%9,00–9,99
0,00%10
Arad · 2025 · S1

Arad

39 unități de învățământ

75,06% promovabilitate
30/42poziție în selecție
1339/1784reușiți
6,00media min.
9,88media max.
307 (22,93%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,27%6,00–6,99
27,71%7,00–7,99
30,10%8,00–8,99
22,93%9,00–9,99
0,00%10
Harghita · 2025 · S1

Harghita

35 unități de învățământ

74,96% promovabilitate
31/42poziție în selecție
1335/1781reușiți
6,00media min.
9,83media max.
179 (13,41%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

20,15%6,00–6,99
31,91%7,00–7,99
34,53%8,00–8,99
13,41%9,00–9,99
0,00%10
Vaslui · 2025 · S1

Vaslui

21 unități de învățământ

74,86% promovabilitate
32/42poziție în selecție
1456/1945reușiți
6,00media min.
10,00media max.
408 (28,02%)medii ≥ 9
3note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

20,12%6,00–6,99
23,21%7,00–7,99
28,64%8,00–8,99
27,82%9,00–9,99
0,21%10
Dâmbovița · 2025 · S1

Dâmbovița

28 unități de învățământ

73,55% promovabilitate
33/42poziție în selecție
1527/2076reușiți
6,00media min.
9,96media max.
460 (30,12%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

17,55%6,00–6,99
22,33%7,00–7,99
29,99%8,00–8,99
30,12%9,00–9,99
0,00%10
Olt · 2025 · S1

Olt

24 unități de învățământ

73,43% promovabilitate
34/42poziție în selecție
1136/1547reușiți
6,00media min.
9,95media max.
257 (22,62%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,45%6,00–6,99
25,00%7,00–7,99
32,92%8,00–8,99
22,62%9,00–9,99
0,00%10
Caraș-Severin · 2025 · S1

Caraș-Severin

26 unități de învățământ

72,22% promovabilitate
35/42poziție în selecție
702/972reușiți
6,00media min.
9,88media max.
130 (18,52%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

21,79%6,00–6,99
28,49%7,00–7,99
31,20%8,00–8,99
18,52%9,00–9,99
0,00%10
Ialomița · 2025 · S1

Ialomița

14 unități de învățământ

72,19% promovabilitate
36/42poziție în selecție
862/1194reușiți
6,00media min.
10,00media max.
217 (25,17%)medii ≥ 9
1note de 10

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,26%6,00–6,99
24,71%7,00–7,99
30,86%8,00–8,99
25,06%9,00–9,99
0,12%10
Călărași · 2025 · S1

Călărași

14 unități de învățământ

71,59% promovabilitate
37/42poziție în selecție
635/887reușiți
6,00media min.
9,93media max.
136 (21,42%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

23,78%6,00–6,99
25,98%7,00–7,99
28,82%8,00–8,99
21,42%9,00–9,99
0,00%10
Giurgiu · 2025 · S1

Giurgiu

12 unități de învățământ

71,58% promovabilitate
38/42poziție în selecție
476/665reușiți
6,00media min.
9,90media max.
77 (16,18%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

26,26%6,00–6,99
30,46%7,00–7,99
27,10%8,00–8,99
16,18%9,00–9,99
0,00%10
Teleorman · 2025 · S1

Teleorman

18 unități de învățământ

68,14% promovabilitate
39/42poziție în selecție
815/1196reușiți
6,00media min.
9,96media max.
181 (22,21%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,88%6,00–6,99
28,83%7,00–7,99
29,08%8,00–8,99
22,21%9,00–9,99
0,00%10
Gorj · 2025 · S1

Gorj

32 unități de învățământ

67,47% promovabilitate
40/42poziție în selecție
1170/1734reușiți
6,00media min.
9,96media max.
269 (22,99%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

18,72%6,00–6,99
27,78%7,00–7,99
30,51%8,00–8,99
22,99%9,00–9,99
0,00%10
Mehedinți · 2025 · S1

Mehedinți

19 unități de învățământ

64,88% promovabilitate
41/42poziție în selecție
630/971reușiți
6,00media min.
9,91media max.
161 (25,56%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

19,05%6,00–6,99
23,02%7,00–7,99
32,38%8,00–8,99
25,56%9,00–9,99
0,00%10
Ilfov · 2025 · S1

Ilfov

22 unități de învățământ

63,08% promovabilitate
42/42poziție în selecție
528/837reușiți
6,00media min.
9,81media max.
87 (16,48%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

28,60%6,00–6,99
29,92%7,00–7,99
25,00%8,00–8,99
16,48%9,00–9,99
0,00%10