Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 88 rezultate · 88 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 14 | 15.91% | |
| Utilizator experimentat | 74 | 84.09% |
CONSTANTA · Constanța · 2025 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 88 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 88 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 88 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 88 rezultate · 88 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 14 | 15.91% | |
| Utilizator experimentat | 74 | 84.09% |
C — Competențe într-o limbă străină · 88 rezultate · 86 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 2.33% | |
| A2 | 15 | 17.44% | |
| B1 | 20 | 23.26% | |
| B2 | 49 | 56.98% |
D — Competențe digitale · 88 rezultate · 81 niveluri raportate · Stări: 7 (Neraportat: 7)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 1 | 1.23% | |
| Utilizator incepator | 40 | 49.38% | |
| Utilizator nivel mediu | 40 | 49.38% |
E a) — Limba și literatura română · 88 rezultate · 88 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 9 | 10.23% | |
| 4,00–4,99 | 12 | 13.64% | |
| 5,00–5,99 | 31 | 35.23% | |
| 6,00–6,99 | 23 | 26.14% | |
| 7,00–7,99 | 10 | 11.36% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 2.27% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 1.14% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 88 rezultate · 88 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 4 | 4.55% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 2.27% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 3.41% | |
| 4,00–4,99 | 8 | 9.09% | |
| 5,00–5,99 | 20 | 22.73% | |
| 6,00–6,99 | 16 | 18.18% | |
| 7,00–7,99 | 25 | 28.41% | |
| 8,00–8,99 | 9 | 10.23% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 1.14% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 56 rezultate · 56 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 3.57% | |
| 2,00–2,99 | 6 | 10.71% | |
| 3,00–3,99 | 7 | 12.50% | |
| 4,00–4,99 | 12 | 21.43% | |
| 5,00–5,99 | 11 | 19.64% | |
| 6,00–6,99 | 14 | 25.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 3.57% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 3.57% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 100.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 31 rezultate · 31 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 6.45% | |
| 2,00–2,99 | 4 | 12.90% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.23% | |
| 4,00–4,99 | 9 | 29.03% | |
| 5,00–5,99 | 11 | 35.48% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 6.45% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 6.45% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 46 rezultate · 46 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 8 | 17.39% | |
| Utilizator experimentat | 38 | 82.61% |
C — Competențe într-o limbă străină · 46 rezultate · 45 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 2.22% | |
| A2 | 8 | 17.78% | |
| B1 | 10 | 22.22% | |
| B2 | 26 | 57.78% |
D — Competențe digitale · 46 rezultate · 44 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 1 | 2.27% | |
| Utilizator incepator | 24 | 54.55% | |
| Utilizator nivel mediu | 19 | 43.18% |
E a) — Limba și literatura română · 46 rezultate · 46 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 6.52% | |
| 4,00–4,99 | 6 | 13.04% | |
| 5,00–5,99 | 19 | 41.30% | |
| 6,00–6,99 | 11 | 23.91% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 13.04% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 2.17% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 46 rezultate · 46 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 2.17% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 2.17% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 10.87% | |
| 5,00–5,99 | 13 | 28.26% | |
| 6,00–6,99 | 7 | 15.22% | |
| 7,00–7,99 | 11 | 23.91% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 17.39% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 28 rezultate · 28 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 3.57% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 5 | 17.86% | |
| 4,00–4,99 | 7 | 25.00% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 17.86% | |
| 6,00–6,99 | 8 | 28.57% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 3.57% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 3.57% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 18 rezultate · 18 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 16.67% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 5.56% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 27.78% | |
| 5,00–5,99 | 7 | 38.89% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 5.56% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 5.56% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 21 rezultate · 21 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 3 | 14.29% | |
| Utilizator experimentat | 18 | 85.71% |
C — Competențe într-o limbă străină · 21 rezultate · 20 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 5.00% | |
| A2 | 7 | 35.00% | |
| B1 | 5 | 25.00% | |
| B2 | 7 | 35.00% |
D — Competențe digitale · 21 rezultate · 19 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator incepator | 6 | 31.58% | |
| Utilizator nivel mediu | 13 | 68.42% |
E a) — Limba și literatura română · 21 rezultate · 21 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 6 | 28.57% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 19.05% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 28.57% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 19.05% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 4.76% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 21 rezultate · 21 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 3 | 14.29% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 4.76% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 14.29% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 9.52% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 9.52% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 19.05% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 23.81% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.76% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 13 rezultate · 13 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 5 | 38.46% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 7.69% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 30.77% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 15.38% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 7.69% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 8 rezultate · 8 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 2 | 25.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 12.50% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 25.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 25.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 12.50% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 21 rezultate · 21 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 3 | 14.29% | |
| Utilizator experimentat | 18 | 85.71% |
C — Competențe într-o limbă străină · 21 rezultate · 21 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 5 | 23.81% | |
| B2 | 16 | 76.19% |
D — Competențe digitale · 21 rezultate · 18 niveluri raportate · Stări: 3 (Neraportat: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator incepator | 10 | 55.56% | |
| Utilizator nivel mediu | 8 | 44.44% |
E a) — Limba și literatura română · 21 rezultate · 21 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 9.52% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 28.57% | |
| 6,00–6,99 | 8 | 38.10% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 14.29% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 4.76% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.76% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 21 rezultate · 21 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 4.76% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 23.81% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 23.81% | |
| 7,00–7,99 | 9 | 42.86% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 4.76% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 15 rezultate · 15 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 6.67% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 6.67% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 6.67% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 6.67% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 26.67% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 33.33% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 6.67% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 6.67% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 100.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 5 rezultate · 5 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 40.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 40.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |