Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 275 rezultate · 275 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 5 | 1.82% | |
| Utilizator experimentat | 270 | 98.18% |
BUCURESTI SECTORUL 1 · București · 2025 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 275 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 275 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 275 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 275 rezultate · 275 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 5 | 1.82% | |
| Utilizator experimentat | 270 | 98.18% |
C — Competențe într-o limbă străină · 275 rezultate · 187 niveluri raportate · Stări: 88 (Neraportat: 88)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 5 | 2.67% | |
| B1 | 19 | 10.16% | |
| B2 | 163 | 87.17% |
D — Competențe digitale · 275 rezultate · 95 niveluri raportate · Stări: 180 (Neraportat: 180)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 11 | 11.58% | |
| Utilizator experimentat | 84 | 88.42% |
E a) — Limba și literatura română · 275 rezultate · 275 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 10 | 3.64% | |
| 6,00–6,99 | 35 | 12.73% | |
| 7,00–7,99 | 79 | 28.73% | |
| 8,00–8,99 | 102 | 37.09% | |
| 9,00–9,99 | 49 | 17.82% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 275 rezultate · 275 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 0.36% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 1.09% | |
| 6,00–6,99 | 11 | 4.00% | |
| 7,00–7,99 | 40 | 14.55% | |
| 8,00–8,99 | 102 | 37.09% | |
| 9,00–9,99 | 105 | 38.18% | |
| 10 | 13 | 4.73% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 6 rezultate · 6 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 16.67% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 33.33% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 16.67% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 33.33% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 110 rezultate · 110 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 0.91% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 5.45% | |
| 8,00–8,99 | 27 | 24.55% | |
| 9,00–9,99 | 71 | 64.55% | |
| 10 | 5 | 4.55% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 154 rezultate · 154 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 2.60% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 1.30% | |
| 7,00–7,99 | 8 | 5.19% | |
| 8,00–8,99 | 43 | 27.92% | |
| 9,00–9,99 | 83 | 53.90% | |
| 10 | 14 | 9.09% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 5 rezultate · 5 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 40.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 40.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 20.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 246 rezultate · 246 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 5 | 2.03% | |
| Utilizator experimentat | 241 | 97.97% |
C — Competențe într-o limbă străină · 246 rezultate · 169 niveluri raportate · Stări: 77 (Neraportat: 77)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 5 | 2.96% | |
| B1 | 16 | 9.47% | |
| B2 | 148 | 87.57% |
D — Competențe digitale · 246 rezultate · 86 niveluri raportate · Stări: 160 (Neraportat: 160)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 11 | 12.79% | |
| Utilizator experimentat | 75 | 87.21% |
E a) — Limba și literatura română · 246 rezultate · 246 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 8 | 3.25% | |
| 6,00–6,99 | 32 | 13.01% | |
| 7,00–7,99 | 72 | 29.27% | |
| 8,00–8,99 | 89 | 36.18% | |
| 9,00–9,99 | 45 | 18.29% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 246 rezultate · 246 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 0.41% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 0.81% | |
| 6,00–6,99 | 11 | 4.47% | |
| 7,00–7,99 | 38 | 15.45% | |
| 8,00–8,99 | 94 | 38.21% | |
| 9,00–9,99 | 92 | 37.40% | |
| 10 | 8 | 3.25% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 5 rezultate · 5 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 40.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 20.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 20.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 99 rezultate · 99 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 1.01% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 5.05% | |
| 8,00–8,99 | 27 | 27.27% | |
| 9,00–9,99 | 61 | 61.62% | |
| 10 | 5 | 5.05% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 137 rezultate · 137 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 2.19% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 1.46% | |
| 7,00–7,99 | 8 | 5.84% | |
| 8,00–8,99 | 39 | 28.47% | |
| 9,00–9,99 | 72 | 52.55% | |
| 10 | 13 | 9.49% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 5 rezultate · 5 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 40.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 40.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 20.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 29 rezultate · 29 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator experimentat | 29 | 100.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 29 rezultate · 18 niveluri raportate · Stări: 11 (Neraportat: 11)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 3 | 16.67% | |
| B2 | 15 | 83.33% |
D — Competențe digitale · 29 rezultate · 9 niveluri raportate · Stări: 20 (Neraportat: 20)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator experimentat | 9 | 100.00% |
E a) — Limba și literatura română · 29 rezultate · 29 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 6.90% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 10.34% | |
| 7,00–7,99 | 7 | 24.14% | |
| 8,00–8,99 | 13 | 44.83% | |
| 9,00–9,99 | 4 | 13.79% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 29 rezultate · 29 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 3.45% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 6.90% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 27.59% | |
| 9,00–9,99 | 13 | 44.83% | |
| 10 | 5 | 17.24% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 100.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 11 rezultate · 11 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 9.09% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 10 | 90.91% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 17 rezultate · 17 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 5.88% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 23.53% | |
| 9,00–9,99 | 11 | 64.71% | |
| 10 | 1 | 5.88% |