Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 70 rezultate · 70 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 33 | 47.14% | |
| Utilizator experimentat | 31 | 44.29% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 8.57% |
BRASOV · Brașov · 2025 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 70 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 70 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 70 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 70 rezultate · 70 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 33 | 47.14% | |
| Utilizator experimentat | 31 | 44.29% | |
| Utilizator nivel mediu | 6 | 8.57% |
C — Competențe într-o limbă străină · 70 rezultate · 69 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 7 | 10.14% | |
| B1 | 27 | 39.13% | |
| B2 | 35 | 50.72% |
D — Competențe digitale · 70 rezultate · 70 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 25 | 35.71% | |
| Utilizator experimentat | 4 | 5.71% | |
| Utilizator incepator | 4 | 5.71% | |
| Utilizator nivel mediu | 37 | 52.86% |
E a) — Limba și literatura română · 70 rezultate · 70 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 1.43% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 1.43% | |
| 5,00–5,99 | 25 | 35.71% | |
| 6,00–6,99 | 22 | 31.43% | |
| 7,00–7,99 | 17 | 24.29% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 4.29% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 1.43% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 70 rezultate · 70 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 1.43% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 2.86% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 1.43% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 7.14% | |
| 5,00–5,99 | 13 | 18.57% | |
| 6,00–6,99 | 18 | 25.71% | |
| 7,00–7,99 | 12 | 17.14% | |
| 8,00–8,99 | 15 | 21.43% | |
| 9,00–9,99 | 3 | 4.29% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 65 rezultate · 65 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 4 | 6.15% | |
| 3,00–3,99 | 7 | 10.77% | |
| 4,00–4,99 | 12 | 18.46% | |
| 5,00–5,99 | 18 | 27.69% | |
| 6,00–6,99 | 10 | 15.38% | |
| 7,00–7,99 | 8 | 12.31% | |
| 8,00–8,99 | 5 | 7.69% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 1.54% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 5 rezultate · 5 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 20.00% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 60.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 29 rezultate · 29 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 13 | 44.83% | |
| Utilizator experimentat | 14 | 48.28% | |
| Utilizator nivel mediu | 2 | 6.90% |
C — Competențe într-o limbă străină · 29 rezultate · 28 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 4 | 14.29% | |
| B1 | 7 | 25.00% | |
| B2 | 17 | 60.71% |
D — Competențe digitale · 29 rezultate · 29 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 10 | 34.48% | |
| Utilizator experimentat | 4 | 13.79% | |
| Utilizator incepator | 2 | 6.90% | |
| Utilizator nivel mediu | 13 | 44.83% |
E a) — Limba și literatura română · 29 rezultate · 29 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.45% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 10 | 34.48% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 20.69% | |
| 7,00–7,99 | 9 | 31.03% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 6.90% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 3.45% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 29 rezultate · 29 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 3.45% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 3.45% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 3.45% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 20.69% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 13.79% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 10.34% | |
| 8,00–8,99 | 11 | 37.93% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 6.90% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 25 rezultate · 25 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 4.00% | |
| 3,00–3,99 | 2 | 8.00% | |
| 4,00–4,99 | 8 | 32.00% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 20.00% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 12.00% | |
| 7,00–7,99 | 4 | 16.00% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 8.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 4 rezultate · 4 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 25.00% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 25.00% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 50.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 23 rezultate · 23 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 12 | 52.17% | |
| Utilizator experimentat | 7 | 30.43% | |
| Utilizator nivel mediu | 4 | 17.39% |
C — Competențe într-o limbă străină · 23 rezultate · 23 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| B1 | 11 | 47.83% | |
| B2 | 12 | 52.17% |
D — Competențe digitale · 23 rezultate · 23 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 7 | 30.43% | |
| Utilizator incepator | 1 | 4.35% | |
| Utilizator nivel mediu | 15 | 65.22% |
E a) — Limba și literatura română · 23 rezultate · 23 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 4.35% | |
| 5,00–5,99 | 10 | 43.48% | |
| 6,00–6,99 | 10 | 43.48% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 8.70% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 23 rezultate · 23 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 4.35% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 4.35% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 4 | 17.39% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 17.39% | |
| 6,00–6,99 | 8 | 34.78% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 8.70% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 13.04% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 23 rezultate · 23 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 8.70% | |
| 3,00–3,99 | 4 | 17.39% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 8.70% | |
| 5,00–5,99 | 7 | 30.43% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 17.39% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 13.04% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.35% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 18 rezultate · 18 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 8 | 44.44% | |
| Utilizator experimentat | 10 | 55.56% |
C — Competențe într-o limbă străină · 18 rezultate · 18 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 3 | 16.67% | |
| B1 | 9 | 50.00% | |
| B2 | 6 | 33.33% |
D — Competențe digitale · 18 rezultate · 18 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 8 | 44.44% | |
| Utilizator incepator | 1 | 5.56% | |
| Utilizator nivel mediu | 9 | 50.00% |
E a) — Limba și literatura română · 18 rezultate · 18 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 5 | 27.78% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 33.33% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 33.33% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 5.56% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 18 rezultate · 18 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 16.67% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 33.33% | |
| 7,00–7,99 | 7 | 38.89% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 5.56% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 5.56% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 17 rezultate · 17 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 5.88% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 5.88% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 11.76% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 35.29% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 17.65% | |
| 7,00–7,99 | 4 | 23.53% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 100.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |