Limba și literatura română
A — Comunicare orală în limba română · 111 rezultate · 111 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 19 | 17.12% | |
| Utilizator experimentat | 89 | 80.18% | |
| Utilizator nivel mediu | 3 | 2.70% |
BRASOV · Brașov · 2025 · Sesiunea 1 · promoția curentă
Date pe probe: 1 unități, 111 candidați. În raportul mediilor finale: 1 unități, 111 candidați.
Date de competențe A–D: 1 unități, 111 candidați. Proba B se aplică numai candidaților cu limbă maternă raportată. Procentele se calculează din nivelurile sau notele raportate; stările sunt afișate separat.
A — Comunicare orală în limba română · 111 rezultate · 111 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 19 | 17.12% | |
| Utilizator experimentat | 89 | 80.18% | |
| Utilizator nivel mediu | 3 | 2.70% |
C — Competențe într-o limbă străină · 110 rezultate · 107 niveluri raportate · Stări: 3 (Neraportat: 3)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 6 | 5.61% | |
| A2 | 15 | 14.02% | |
| B1 | 18 | 16.82% | |
| B2 | 68 | 63.55% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 1 | 100.00% |
D — Competențe digitale · 111 rezultate · 111 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 55 | 49.55% | |
| Utilizator experimentat | 11 | 9.91% | |
| Utilizator incepator | 8 | 7.21% | |
| Utilizator nivel mediu | 37 | 33.33% |
E a) — Limba și literatura română · 111 rezultate · 111 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 0.90% | |
| 4,00–4,99 | 5 | 4.50% | |
| 5,00–5,99 | 28 | 25.23% | |
| 6,00–6,99 | 36 | 32.43% | |
| 7,00–7,99 | 27 | 24.32% | |
| 8,00–8,99 | 12 | 10.81% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 1.80% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 111 rezultate · 111 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 0.90% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 1.80% | |
| 5,00–5,99 | 16 | 14.41% | |
| 6,00–6,99 | 29 | 26.13% | |
| 7,00–7,99 | 21 | 18.92% | |
| 8,00–8,99 | 37 | 33.33% | |
| 9,00–9,99 | 4 | 3.60% | |
| 10 | 1 | 0.90% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 20 rezultate · 20 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 5.00% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 30.00% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 30.00% | |
| 9,00–9,99 | 3 | 15.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 74 rezultate · 74 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 1.35% | |
| 2,00–2,99 | 3 | 4.05% | |
| 3,00–3,99 | 8 | 10.81% | |
| 4,00–4,99 | 8 | 10.81% | |
| 5,00–5,99 | 19 | 25.68% | |
| 6,00–6,99 | 23 | 31.08% | |
| 7,00–7,99 | 9 | 12.16% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 4.05% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 14 rezultate · 14 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 7.14% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 7.14% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 28.57% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 14.29% | |
| 8,00–8,99 | 3 | 21.43% | |
| 9,00–9,99 | 3 | 21.43% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 3 rezultate · 3 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 66.67% | |
| 10 | 1 | 33.33% |
A — Comunicare orală în limba română · 7 rezultate · 7 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 2 | 28.57% | |
| Utilizator experimentat | 5 | 71.43% |
C — Competențe într-o limbă străină · 7 rezultate · 7 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 28.57% | |
| B1 | 2 | 28.57% | |
| B2 | 3 | 42.86% |
D — Competențe digitale · 7 rezultate · 7 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 2 | 28.57% | |
| Utilizator experimentat | 2 | 28.57% | |
| Utilizator nivel mediu | 3 | 42.86% |
E a) — Limba și literatura română · 7 rezultate · 7 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 2 | 28.57% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 28.57% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 28.57% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 14.29% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 7 rezultate · 7 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 14.29% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 14.29% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 28.57% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 14.29% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 28.57% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 7 rezultate · 7 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 2 | 28.57% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 14.29% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 14.29% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 28.57% | |
| 6,00–6,99 | 1 | 14.29% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 23 rezultate · 23 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator experimentat | 23 | 100.00% |
C — Competențe într-o limbă străină · 23 rezultate · 21 niveluri raportate · Stări: 2 (Neraportat: 2)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 4.76% | |
| A2 | 2 | 9.52% | |
| B1 | 6 | 28.57% | |
| B2 | 12 | 57.14% |
D — Competențe digitale · 23 rezultate · 23 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 12 | 52.17% | |
| Utilizator experimentat | 1 | 4.35% | |
| Utilizator incepator | 1 | 4.35% | |
| Utilizator nivel mediu | 9 | 39.13% |
E a) — Limba și literatura română · 23 rezultate · 23 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 2 | 8.70% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 26.09% | |
| 7,00–7,99 | 9 | 39.13% | |
| 8,00–8,99 | 5 | 21.74% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.35% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 23 rezultate · 23 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 6 | 26.09% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 21.74% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 8.70% | |
| 8,00–8,99 | 9 | 39.13% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.35% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 20 rezultate · 20 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 5.00% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 20.00% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 30.00% | |
| 8,00–8,99 | 6 | 30.00% | |
| 9,00–9,99 | 3 | 15.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 100.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 1 rezultate · 1 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 1 | 100.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 19 rezultate · 19 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 2 | 10.53% | |
| Utilizator experimentat | 17 | 89.47% |
C — Competențe într-o limbă străină · 19 rezultate · 19 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 1 | 5.26% | |
| A2 | 5 | 26.32% | |
| B1 | 4 | 21.05% | |
| B2 | 9 | 47.37% |
D — Competențe digitale · 19 rezultate · 19 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 11 | 57.89% | |
| Utilizator experimentat | 2 | 10.53% | |
| Utilizator incepator | 2 | 10.53% | |
| Utilizator nivel mediu | 4 | 21.05% |
E a) — Limba și literatura română · 19 rezultate · 19 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 4 | 21.05% | |
| 6,00–6,99 | 5 | 26.32% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 31.58% | |
| 8,00–8,99 | 4 | 21.05% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 19 rezultate · 19 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 4 | 21.05% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 26.32% | |
| 8,00–8,99 | 7 | 36.84% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 10.53% | |
| 10 | 1 | 5.26% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 17 rezultate · 17 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 5.88% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 5.88% | |
| 5,00–5,99 | 7 | 41.18% | |
| 6,00–6,99 | 6 | 35.29% | |
| 7,00–7,99 | 1 | 5.88% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 5.88% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 2 rezultate · 2 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 0 | 0.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 0 | 0.00% | |
| 9,00–9,99 | 2 | 100.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 38 rezultate · 38 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 11 | 28.95% | |
| Utilizator experimentat | 24 | 63.16% | |
| Utilizator nivel mediu | 3 | 7.89% |
C — Competențe într-o limbă străină · 38 rezultate · 38 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A1 | 2 | 5.26% | |
| A2 | 7 | 18.42% | |
| B1 | 3 | 7.89% | |
| B2 | 26 | 68.42% |
D — Competențe digitale · 38 rezultate · 38 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 16 | 42.11% | |
| Utilizator experimentat | 4 | 10.53% | |
| Utilizator incepator | 5 | 13.16% | |
| Utilizator nivel mediu | 13 | 34.21% |
E a) — Limba și literatura română · 38 rezultate · 38 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 2.63% | |
| 4,00–4,99 | 3 | 7.89% | |
| 5,00–5,99 | 12 | 31.58% | |
| 6,00–6,99 | 15 | 39.47% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 13.16% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 5.26% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 38 rezultate · 38 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 1 | 2.63% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 8 | 21.05% | |
| 6,00–6,99 | 15 | 39.47% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 15.79% | |
| 8,00–8,99 | 8 | 21.05% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 31 rezultate · 31 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 1 | 3.23% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 3.23% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 9.68% | |
| 4,00–4,99 | 6 | 19.35% | |
| 5,00–5,99 | 7 | 22.58% | |
| 6,00–6,99 | 9 | 29.03% | |
| 7,00–7,99 | 3 | 9.68% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 3.23% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 7 rezultate · 7 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 1 | 14.29% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 14.29% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 28.57% | |
| 7,00–7,99 | 2 | 28.57% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 14.29% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
A — Comunicare orală în limba română · 24 rezultate · 24 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 4 | 16.67% | |
| Utilizator experimentat | 20 | 83.33% |
C — Competențe într-o limbă străină · 23 rezultate · 22 niveluri raportate · Stări: 1 (Neraportat: 1)
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 1 | 4.55% | |
| B1 | 3 | 13.64% | |
| B2 | 18 | 81.82% |
C — Competențe într-o limbă străină · 1 rezultate · 1 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| A2 | 1 | 100.00% |
D — Competențe digitale · 24 rezultate · 24 niveluri raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| Utilizator avansat | 14 | 58.33% | |
| Utilizator experimentat | 2 | 8.33% | |
| Utilizator nivel mediu | 8 | 33.33% |
E a) — Limba și literatura română · 24 rezultate · 24 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 8 | 33.33% | |
| 6,00–6,99 | 8 | 33.33% | |
| 7,00–7,99 | 6 | 25.00% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 4.17% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.17% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E c) — Proba obligatorie a profilului · 24 rezultate · 24 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 1 | 4.17% | |
| 5,00–5,99 | 1 | 4.17% | |
| 6,00–6,99 | 3 | 12.50% | |
| 7,00–7,99 | 7 | 29.17% | |
| 8,00–8,99 | 11 | 45.83% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 4.17% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 19 rezultate · 19 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 3 | 15.79% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 3 | 15.79% | |
| 6,00–6,99 | 7 | 36.84% | |
| 7,00–7,99 | 5 | 26.32% | |
| 8,00–8,99 | 1 | 5.26% | |
| 9,00–9,99 | 0 | 0.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |
E d) — Proba la alegere a profilului · 5 rezultate · 5 note raportate
| Categorie | Număr | Procent | Distribuție |
|---|---|---|---|
| 1,00–1,99 | 0 | 0.00% | |
| 2,00–2,99 | 0 | 0.00% | |
| 3,00–3,99 | 0 | 0.00% | |
| 4,00–4,99 | 0 | 0.00% | |
| 5,00–5,99 | 0 | 0.00% | |
| 6,00–6,99 | 2 | 40.00% | |
| 7,00–7,99 | 0 | 0.00% | |
| 8,00–8,99 | 2 | 40.00% | |
| 9,00–9,99 | 1 | 20.00% | |
| 10 | 0 | 0.00% |