Rezultate Bacalaureat 2026

Statistici pe județe

Sesiunea 2 - promoții anterioare

Filtrare: toate județele · fără filtrare după nume

Sortare: promovabilitate descrescător

← Toți anii




42 rezultate
Vâlcea · 2026 · S2 · promoții anterioare

Vâlcea

26 unități de învățământ

35,29% promovabilitate
1/42poziție în selecție
78/221reușiți
6,00media min.
9,10media max.
1 (1,28%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

80,77%6,00–6,99
17,95%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
1,28%9,00–9,99
0,00%10
Ilfov · 2026 · S2 · promoții anterioare

Ilfov

18 unități de învățământ

34,17% promovabilitate
2/42poziție în selecție
82/240reușiți
6,00media min.
9,10media max.
1 (1,22%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

82,93%6,00–6,99
13,41%7,00–7,99
2,44%8,00–8,99
1,22%9,00–9,99
0,00%10
Giurgiu · 2026 · S2 · promoții anterioare

Giurgiu

12 unități de învățământ

33,33% promovabilitate
3/42poziție în selecție
52/156reușiți
6,00media min.
8,23media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

75,00%6,00–6,99
23,08%7,00–7,99
1,92%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Iași · 2026 · S2 · promoții anterioare

Iași

35 unități de învățământ

33,24% promovabilitate
4/42poziție în selecție
118/355reușiți
6,00media min.
9,20media max.
1 (0,85%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

89,83%6,00–6,99
8,47%7,00–7,99
0,85%8,00–8,99
0,85%9,00–9,99
0,00%10
Teleorman · 2026 · S2 · promoții anterioare

Teleorman

18 unități de învățământ

32,88% promovabilitate
5/42poziție în selecție
72/219reușiți
6,00media min.
8,66media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

81,94%6,00–6,99
15,28%7,00–7,99
2,78%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Bistrița-Năsăud · 2026 · S2 · promoții anterioare

Bistrița-Năsăud

23 unități de învățământ

32,64% promovabilitate
6/42poziție în selecție
47/144reușiți
6,00media min.
7,60media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

87,23%6,00–6,99
12,77%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Argeș · 2026 · S2 · promoții anterioare

Argeș

38 unități de învățământ

32,48% promovabilitate
7/42poziție în selecție
102/314reușiți
6,00media min.
8,85media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

78,43%6,00–6,99
13,73%7,00–7,99
7,84%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Olt · 2026 · S2 · promoții anterioare

Olt

27 unități de învățământ

32,35% promovabilitate
8/42poziție în selecție
77/238reușiți
6,00media min.
8,86media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

88,31%6,00–6,99
10,39%7,00–7,99
1,30%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Dâmbovița · 2026 · S2 · promoții anterioare

Dâmbovița

25 unități de învățământ

31,99% promovabilitate
9/42poziție în selecție
95/297reușiți
6,00media min.
8,93media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

85,26%6,00–6,99
13,68%7,00–7,99
1,05%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Ialomița · 2026 · S2 · promoții anterioare

Ialomița

14 unități de învățământ

31,76% promovabilitate
10/42poziție în selecție
47/148reușiți
6,00media min.
7,86media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

93,62%6,00–6,99
6,38%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Botoșani · 2026 · S2 · promoții anterioare

Botoșani

26 unități de învățământ

30,81% promovabilitate
11/42poziție în selecție
53/172reușiți
6,01media min.
8,58media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

90,57%6,00–6,99
7,55%7,00–7,99
1,89%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Arad · 2026 · S2 · promoții anterioare

Arad

36 unități de învățământ

30,60% promovabilitate
12/42poziție în selecție
97/317reușiți
6,00media min.
7,90media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

88,66%6,00–6,99
11,34%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Vaslui · 2026 · S2 · promoții anterioare

Vaslui

21 unități de învățământ

30,54% promovabilitate
13/42poziție în selecție
62/203reușiți
6,00media min.
7,98media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

93,55%6,00–6,99
6,45%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Gorj · 2026 · S2 · promoții anterioare

Gorj

30 unități de învățământ

30,47% promovabilitate
14/42poziție în selecție
103/338reușiți
6,00media min.
8,96media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

81,55%6,00–6,99
15,53%7,00–7,99
2,91%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Galați · 2026 · S2 · promoții anterioare

Galați

28 unități de învățământ

30,32% promovabilitate
15/42poziție în selecție
84/277reușiți
6,00media min.
7,93media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

85,71%6,00–6,99
14,29%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Tulcea · 2026 · S2 · promoții anterioare

Tulcea

17 unități de învățământ

29,86% promovabilitate
16/42poziție în selecție
43/144reușiți
6,00media min.
7,60media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

93,02%6,00–6,99
6,98%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Timiș · 2026 · S2 · promoții anterioare

Timiș

49 unități de învățământ

29,85% promovabilitate
17/42poziție în selecție
163/546reușiți
6,00media min.
8,45media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

86,50%6,00–6,99
11,04%7,00–7,99
2,45%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Mureș · 2026 · S2 · promoții anterioare

Mureș

33 unități de învățământ

29,43% promovabilitate
18/42poziție în selecție
88/299reușiți
6,00media min.
8,03media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

92,05%6,00–6,99
6,82%7,00–7,99
1,14%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
București · 2026 · S2 · promoții anterioare

București

91 unități de învățământ

29,29% promovabilitate
19/42poziție în selecție
415/1417reușiți
6,00media min.
8,98media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

88,43%6,00–6,99
8,43%7,00–7,99
3,13%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Satu Mare · 2026 · S2 · promoții anterioare

Satu Mare

24 unități de învățământ

28,87% promovabilitate
20/42poziție în selecție
41/142reușiți
6,01media min.
7,08media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

97,56%6,00–6,99
2,44%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Neamț · 2026 · S2 · promoții anterioare

Neamț

33 unități de învățământ

28,51% promovabilitate
21/42poziție în selecție
67/235reușiți
6,00media min.
8,66media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

89,55%6,00–6,99
7,46%7,00–7,99
2,99%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Bacău · 2026 · S2 · promoții anterioare

Bacău

33 unități de învățământ

28,04% promovabilitate
22/42poziție în selecție
76/271reușiți
6,03media min.
8,35media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

81,58%6,00–6,99
17,11%7,00–7,99
1,32%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Sibiu · 2026 · S2 · promoții anterioare

Sibiu

27 unități de învățământ

27,64% promovabilitate
23/42poziție în selecție
55/199reușiți
6,00media min.
7,68media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

90,91%6,00–6,99
9,09%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Alba · 2026 · S2 · promoții anterioare

Alba

26 unități de învățământ

27,34% promovabilitate
24/42poziție în selecție
38/139reușiți
6,00media min.
8,16media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

94,74%6,00–6,99
2,63%7,00–7,99
2,63%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Caraș-Severin · 2026 · S2 · promoții anterioare

Caraș-Severin

25 unități de învățământ

27,33% promovabilitate
25/42poziție în selecție
44/161reușiți
6,00media min.
8,26media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

75,00%6,00–6,99
20,45%7,00–7,99
4,55%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Călărași · 2026 · S2 · promoții anterioare

Călărași

12 unități de învățământ

26,90% promovabilitate
26/42poziție în selecție
46/171reușiți
6,00media min.
8,01media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

89,13%6,00–6,99
8,70%7,00–7,99
2,17%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Constanța · 2026 · S2 · promoții anterioare

Constanța

57 unități de învățământ

26,74% promovabilitate
27/42poziție în selecție
115/430reușiți
6,00media min.
7,81media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

93,04%6,00–6,99
6,96%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Brașov · 2026 · S2 · promoții anterioare

Brașov

36 unități de învățământ

26,69% promovabilitate
28/42poziție în selecție
67/251reușiți
6,00media min.
8,01media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

85,07%6,00–6,99
13,43%7,00–7,99
1,49%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Maramureș · 2026 · S2 · promoții anterioare

Maramureș

38 unități de învățământ

26,61% promovabilitate
29/42poziție în selecție
91/342reușiți
6,00media min.
8,51media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

90,11%6,00–6,99
8,79%7,00–7,99
1,10%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Bihor · 2026 · S2 · promoții anterioare

Bihor

44 unități de învățământ

26,37% promovabilitate
30/42poziție în selecție
72/273reușiți
6,00media min.
8,05media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

94,44%6,00–6,99
4,17%7,00–7,99
1,39%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Dolj · 2026 · S2 · promoții anterioare

Dolj

37 unități de învățământ

26,10% promovabilitate
31/42poziție în selecție
77/295reușiți
6,00media min.
7,65media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

87,01%6,00–6,99
12,99%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Harghita · 2026 · S2 · promoții anterioare

Harghita

33 unități de învățământ

25,62% promovabilitate
32/42poziție în selecție
62/242reușiți
6,00media min.
8,06media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

85,48%6,00–6,99
12,90%7,00–7,99
1,61%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Prahova · 2026 · S2 · promoții anterioare

Prahova

37 unități de învățământ

25,37% promovabilitate
33/42poziție în selecție
102/402reușiți
6,00media min.
8,25media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

90,20%6,00–6,99
7,84%7,00–7,99
1,96%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Suceava · 2026 · S2 · promoții anterioare

Suceava

33 unități de învățământ

25,16% promovabilitate
34/42poziție în selecție
80/318reușiți
6,00media min.
8,45media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

92,50%6,00–6,99
6,25%7,00–7,99
1,25%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Vrancea · 2026 · S2 · promoții anterioare

Vrancea

20 unități de învățământ

24,72% promovabilitate
35/42poziție în selecție
44/178reușiți
6,00media min.
7,71media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

93,18%6,00–6,99
6,82%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Cluj · 2026 · S2 · promoții anterioare

Cluj

45 unități de învățământ

24,36% promovabilitate
36/42poziție în selecție
76/312reușiți
6,00media min.
8,00media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

94,74%6,00–6,99
3,95%7,00–7,99
1,32%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Brăila · 2026 · S2 · promoții anterioare

Brăila

17 unități de învățământ

24,19% promovabilitate
37/42poziție în selecție
30/124reușiți
6,00media min.
7,36media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

93,33%6,00–6,99
6,67%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Sălaj · 2026 · S2 · promoții anterioare

Sălaj

18 unități de învățământ

23,08% promovabilitate
38/42poziție în selecție
27/117reușiți
6,00media min.
6,80media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

100,00%6,00–6,99
0,00%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Buzău · 2026 · S2 · promoții anterioare

Buzău

21 unități de învățământ

22,49% promovabilitate
39/42poziție în selecție
38/169reușiți
6,00media min.
7,15media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

97,37%6,00–6,99
2,63%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Hunedoara · 2026 · S2 · promoții anterioare

Hunedoara

30 unități de învățământ

22,22% promovabilitate
40/42poziție în selecție
52/234reușiți
6,00media min.
8,81media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

92,31%6,00–6,99
5,77%7,00–7,99
1,92%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Covasna · 2026 · S2 · promoții anterioare

Covasna

15 unități de învățământ

20,59% promovabilitate
41/42poziție în selecție
21/102reușiți
6,01media min.
7,92media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

85,71%6,00–6,99
14,29%7,00–7,99
0,00%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10
Mehedinți · 2026 · S2 · promoții anterioare

Mehedinți

19 unități de învățământ

20,00% promovabilitate
42/42poziție în selecție
40/200reușiți
6,00media min.
8,78media max.
0 (0,00%)medii ≥ 9

Distribuția mediilor (% din total reușiți)

92,50%6,00–6,99
5,00%7,00–7,99
2,50%8,00–8,99
0,00%9,00–9,99
0,00%10